Po zakończeniu drugiej wojny światowej władze Czechosłowacji dokonały masowych deportacji zamieszkujących południe słowackiej części Węgrów.

Polityk rządzącej Słowacją partii OlaNO György Gyimesi referował w środę projekt ustawy w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci ofiar przymusowych deportacji w powojennej Czechosłowacji. W ramach nich deportowano nie tylko Niemców z regionu Sudetów w Czechach, ale też Węgrów zamieszkujących od wieków zwarcie w południowej części współczesnej Słowacji. Sam Gyimesi jest członkiem lokalnej mniejszości węgierskiej. Jego projekt popierają też inni parlamentarzyści narodowości węgierskiej – Gábor Grendel, Zita Pleštinská, Peter Polák – zrelacjonował portal Hungary Today.

Politycy węgierskiego pochodzenia uznali, że przymusowo deportowanym należą się przeprosiny państwa słowackiego. Jednak jak podaje węgierski portal ich projekt spotkał się z opozycją. Także ze strony polityków Wolności i Solidarności (SaS), partii która początkowo tworzyła z OLaNO koalicję rządząca, która następnie w 2020 r. ją opuściła, ale zdarzało się jej potem popierać mniejszościowy rząd.

Polityk SaS Jakob Krúpa sprzeciwił się projektowi twierdząc, że ofiar przymusowych wysiedleń nie należy wrzucać do jednego worka z ofiarami Holokaustu, ponieważ wysiedleńcy nie zostali zabici, chociaż, jak powiedział „mogli doznać niesprawiedliwości”.

Projekt przeszedł pierwsze czytanie, lecz można spodziewać się dalszych kontrowersji.

Tereny współczesnej Słowacji weszły w skład Królestwa Węgier w X-XI wieku. Przez stulecia stały się domem wielu Madziarów. Królestwo utraciło te tereny na skutek traktatu z Trianon z 1920 r. Wśród nich cały pas terytorium współczesnej południowej Słowacji, na którym Węgrzy stanowili zwartą większość mieszkańców. W efekcie w przedwojennej Czechosłowacji żyło 744 tys. etnicznych Węgrów.

Czytaj także: Węgierska tragedia

Kontestowali oni przynależność do nowego państwa. W 1938 r. równocześnie z zajęciem przez Niemcy zamieszkanego przez Niemców regionu Sudetów i zajęciem przez Polskę zamieszkanego przez Polaków Zaolzia, Orawy i Spisza, Budapeszt wysunął żądanie zwrotu obszarów zamieszkanych w większości przez Węgrów. Zostały one włączone w skład Królestwa Węgier w wyniku pierwszego arbitrażu wiedeńskiego, w którym w roli arbitrów wystąpiły Niemcy i Włochy.

Po klęsce III Rzeszy zwycięskie mocarstwa postanowiły o przywróceniu południowej granicy Czechosłowacji. Jej władze przeprowadziły deportację 90 proc. Niemców. Jednak w ramach tej samej fali deporotwano wysiedlono również około 90 tys. Węgrów.

Na Słowacji do dziś żyje wspólnota 456 tys. Madziarów.

hungarytoday.hu/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply