Jair Lapid, członek Knesetu, jeden z liderów koalicji Niebiesko-Białych i najbardziej radykalny krytyk nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018 roku, udzielił wywiadu izraelskiemu dziennikarzowi Nissanowi Tzurze. W wywiadzie opublikowanym w czwartek przez portal Onet izraelski polityk po raz kolejny wysunął liczne oskarżenia wobec Polski i Polaków.

Na początku rozmowy Lapid stwierdził, że nie cofa żadnego słowa wypowiedzianego przez niego w sprawie ustawy o IPN. Dodawał, że liczne komentarze, które otrzymał w mediach społecznościowych od użytkowników z Polski utwierdzają go w przekonaniu, iż sprzeciw wobec ustawy był słuszny. “Zdumiewające jest, że prawie wszystkie z nich [odpowiedzi z Polski – red.] były typowymi reakcjami antysemickimi, napisanymi antysemickim językiem” – mówił Lapid. W dalszej części rozmowy uznał ustawę za sygnał dla “antysemitów w Polsce”, że “[polski] rząd nie traktuje poważnie zjawiska antysemityzmu”.

Pytany, czy wciąż uważa, iż obozy zagłady były “polskie”, Jair Lapid zaznaczył, że “obozy były niemieckie”, a Niemcy ponoszą główną winę za Holokaust. Dodał jednak, że obozy powstawały przy “czynnej pomocy” Polaków.

“Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady, Polacy wydawali Żydów Niemcom i tym samym wysyłali ich na śmierć. (…) Nie przypadkiem hitlerowcy stworzyli swoje centrum zagłady w Polsce. Wiedzieli, że ludność polska im pomoże” – oskarżał Lapid dodając, że Niemcy nie założyli obozów zagłady w Serbii, gdzie mieszkała jego prababka, ponieważ “wiedzieli, że ludność serbska nie zaakceptuje tego i Serbowie z całą mocą przeciwstawią się im, bo nie są antysemitami”. Izraelski polityk zaznaczał, że byli polscy Sprawiedliwi, lecz to nie powinno przesłonić tego, iż w obozach zagłady byli “polscy pomocnicy”.

Jair Lapid odniósł się także do kwestii zwrotu mienia pożydowskiego. W jego opinii rząd polski powinien zaspokoić żydowskie roszczenia. “Polacy są katolikami i wiedzą, że w Starym Testamencie napisano: »Czy zabiłeś i wziąłeś w posiadanie?«. Nie można mordować ludzi i mówić, że chce się odziedziczyć własność zamordowanych. Ta własność powinna zostać zwrócona ocalałym z Holokaustu i ich rodzinom, ponieważ jest to ich własność. Jeśli wykonuje się na kimś egzekucję bez powodu, to czy można domagać się również własności tej osoby?” – pytał.

Izraelski polityk zakończył rozmowę wezwaniem do Polaków, by zrozumieli Żydów, którzy stracili bliskich w Holokauście. “Jestem pewien, że jeśli o tym pomyślą, to zrozumieją. Przecież nie są złymi ludźmi.” – mówił.

CZYTAJ TAKŻE: Członek Knesetu: Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni

Kresy.pl / Onet

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Idiota żydowski wypowiada dwa przeciwstawne stwierdzenia!
  Oskarża perfidnie Polaków o współudział w mordzowaniu Żydów w czasie II wojny światowej a potem stwierdza, że Polacy nie są złymi ludźmi – cytat “Izraelski polityk zakończył rozmowę ……… Przecież nie są złymi ludźmi.”
  Molestowanie o KASĘ na wszystkie możliwe sposoby!!…..

 2. lp
  lp :

  do @franciszekk: Popieram, Żydzi zrobią każde świństwo gdy chodzi o kasę, dlatego olać takie wynurzenia bo szkoda nerwów. W normalnym kraju dostałby zawiasy i nie śmiał przekroczyć granicy. W Polinie sprawę jak zwykle przemilczą lub co najwyżej będą ubolewali a parch dalej będzie bluzgał bo ma to w genach.

 3. ka9q
  ka9q :

  Jeśli traktować dosłownie słowa Pisma Świętego to zabijali Niemcy i też oni brali w posiadanie, więc wiadomo do kogo z roszczeniami.
  Zastanawiałbym się czy użycie cytatu Pisma Świętego nie stanowi tutaj nadużycia moralnego i to bardzo poważnego.