Syryjska armia skutecznie poprowadziła swoją ofensywę w południowej części prowincji Idlib. Postępy sił rządowych doprowadziły do zamknięcie przeciwnika w kotle.

Prowincja Idlib pozostaje ostatnim regionem Syrii opanowanym w znacznej części przez arabskie ugrupowania antyrządowe. Mają one charakter islamistyczny, a najpotężniejszym wśród nich jest Tahrir asz-Szam, dawny Dżabhat an-Nusra, syryjskie skrzydło Al Kaidy. Ofensywa prowadzona przez Syryjską Armię Arabską z kierunku zachodniego doprowadziła we wtorek do zajęcia strategicznie położonego miasta Chan Szejkun. W ciągu następnej doby postępy osiągnęły także oddziały rządowe atakujące z kierunku wschodniego, o których pisaliśmy wczoraj.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak twierdzi portal Al Masdar News oddziały atakujące od wschodu i zachodu zdołały zająć wszystkie miejscowości na swojej drodze a ostatnią, którą jeszcze obsadzają islamiści jest Al-Tamana. Miejscowość jest w dużym stopniu otoczona przez syryjską armię co pozwoliło zamknąć w środę wieczorem okrążenie wokół sił islamistów znajdujących się bardziej na południe, w rejonie miejscowości Murak, na ostatnim, północnym skrawku prowincji Hama opanowanym przez ugrupowania antyrządowe. Co ważne, w kotle znalazła się grupa żołnierzy tureckich, obsadzających jeden z tureckich tak zwanych „punktów obserwacyjnych”.

Turcy od dawna wspierają islamistyczne ugrupowania w prowincji Idlib, a do 2017 r. rozmieszczają tam swoich żołnierzy. Doprowadzało to już do wymiany ognia między nimi a żołnierzami armii syryjskiej. W poniedziałek turecki konwój wojskowy został zbombardowany przez jeden z syryjskich samolotów.

Według Al Masdar News, władze Turcji ogłosiły, że jej żołnierze pozostaną na swojej placówce koło Murak i ostrzegły Syryjczyków przed „igraniem z ogniem”.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz