Syryjskie siły rządowe oczyściły z rebeliantów północno-zachodnią część prowincji Aleppo odzyskując kontrolę nad kilkudziesięcioma miejscowościami. – poinformowała agencja Reutera powołując się na syryjskie media państwowe.

Wyzwolenie tego terenu było możliwe dzięki przejęciu kontroli nad całym odcinkiem autostrady M5 łączącej Aleppo z Damaszkiem. Stało się to w toku  ofensywy, jaką siły rządowe przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa przeprowadziły w ciągu ostatnich tygodni na terenie prowincji Idlib – ostatniego regionu opanowanego w części przez zwarte ugrupowania islamistów.

Według syryjskiej państwowej agencji SANA siły rządowe zajęły około 30 miejscowości w prowincji Aleppo, które znajdowały się pod kontrolą islamskich rebeliantów od 2012 roku. Islamiści mieli wycofać się „w kierunku granicy z Turcją”. Polska Agencja Prasowa podaje, że wyparto ich do prowincji Idlib.

„Nasi dzielni żołnierze w wyniku starannie przeprowadzonych operacji, położyli kres koszmarowi, który od kilku lat tworzyły grupy ekstremistyczne, i wyzwoliły ludność cywilną, która była przetrzymywana w charakterze zakładników” – brzmiał syryjski komunikat.

„W jeden dzień zajęli terytorium, na którym przez osiem lat nie mogli przechwycić ani jednej wioski” – w ten sposób skomentował postępy sił rządowych Rami Abdulrahman ze zlokalizowanego w Londynie Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że siły wierne Baszarowi al-Asadowi odzyskały kontrolę nad samym miastem Aleppo w grudniu 2016 roku.

Kresy.pl / Reuters / PAP / SANA / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz