Syryjskie oddziały rządowe po sukcesach ich ofensywy w prowincji Idlib kontrolują już całą długość autostrady M5 łączącej dwa najważniejsze miasta w Syrii.

Jak podała we wtorek rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti syryjskie oddziały rządowe po raz pierwszy od 2012 r. kontrolują autostradę M5 na całej jej długości. To duża trasa mająca strategiczne znaczenie. Łączy stolicę kraju Damaszek, położony na południu Syrii, ze znajdującym się na północy Aleppo, przed wojną największym miastem w państwie i jego głównym ośrodkiem finansowym. Autostrada przebiega przez zachodnią część Syrii czyli tę w której zamieszkuje zdecydowana większość Syryjczyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

RIA Nowosti powołuje się w swojej informacji na źródła w syryjskiej armii. Jednak monitorujący przebieg działań wojennych w Syrii portal Syria.liveuamap.com ciągle pokazuje, że niewielki, liczący około 5 km fragment autostrady położony przy wyjeździe z Aleppo nadal pozostaje pod kontrolą ugrupowań antyrządowych. Przejęcie autostrady jest efektem szybkiej i skutecznej ofensywy jaką siły rządowe przeprowadziły w ciągu ostatnich trzech tygodni na terenie prowincji Idlib – ostatniego regionu opanowanego w części przez zwarte ugrupowania islamistów.

Armia syryjska musi toczyć walki o ustabilizowanie swojej kontroli nad strategicznym miastem Sarakib, położonym na skrzyżowaniu wspomnianej autostrady M5 i autostrady M4 prowadzącej w kierunku morskiego wybrzeża Syrii. Jeszcze w poniedziałek żołnierze musieli walczyć z dywersantami z dżihadystycznego ugrupowania Tahrir asz-Szam w Sarakib, którzy rozpoczęli działania w mieście. Jednak siły rządowe przygotowują już natarcie na stolicę prowincji Idlib. Na wschód od miasta operuje syryjskie lotnictwo. Syria.liveuamap.com twierdzi, że islamistom udało się zestrzelić rządowy śmigłowiec w okolicy miasta Najrab. Na Twitterze pojawiło się nagranie mające ilustrować zestrzelenie maszyny.

 

Mimo wczorajszych informacji ze strony Turcji, że w odwecie za ostrzał jej oddziału przez syryjską armię (zginęło pięciu tureckich żołnierzy) przypuszczono atak na ponad sto syryjskich celów, brak jakichkolwiek informacji potwierdzających takie działania tureckich sił zbrojnych. Syria.liveuamap.com twierdzi natomiast, że do prowincji Idlib przez przejście graniczne Kafrlossin wjechał właśnie duży konwój tureckich żołnierzy wyposażonych w ciężki sprzęt.

ria.ru/syria.liveuamap.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz