Oddziały Syryjskiej Armii Arabskiej wspierane przez rosyjskie lotnictwo zdołały odepchnąć siły dżihadystów w południowej części prowincji Idlib i zająć miasto Chan Szejkun.

Prowincja Idlib pozostaje ostatnim regionem Syrii opanowanym w znacznej części przez arabskie ugrupowania antyrządowe. Mają one charakter islamistyczny, a najpotężniejszym wśród nich jest Tahrir asz-Szam, dawny Dżabhat an-Nusra, syryjskie skrzydło Al Kaidy. Syryjskie siły rządowe rozpoczęły niedawno ofensywę w południowej części tej prowincji. We wtorek armia odniosła pierwszy sukces zajmując ważna miasto Chan Szejkun, które od dawna było bastionem islamistów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według portalu Al Masdar News syryjscy żołnierze wkroczyli do Chan Szejkun rano. Miasto nie było już bronione przez islamistów. O opuszczeniu miasta poinformowały niedawno także oddziały Tahrir asz-Szam. Obrona bojowników została zmiękczona przez liczne bombardowania prowadzone przez syryjskie i rosyjskie siły powietrzne. Miasto ma duże znaczenie strategiczne, bowiem znaduje się na autostradzie łączącej stolicę Syrii, Damaszek z północną częścią kraju. Nagranie miasta wykonane we wtorek przez dron pokazuje, że w mieście nie toczą się już walki.

Ofensywa sił rządowych była prowadzona od zachodu, choć z mniejszym powodzeniem oddziały syryjskie nacierały w kierunku Chan Szejkun także od wschodu. Tam opór bojowników jest zacięty bowiem grozi im odcięcie w kotle w południowej części prowincji. W rejonie tym (w okolicach miejscowości Al-Tamanea, Tah, Takhtaja, Maarat Al-Nouman, Al-Deir Al-Gharbi, Tal Tiraj, Tal Dżafar, Rakaja and Kafr Sadżana) twają bombardowania pozycji dżihadystów.

W prowincji Idlib pojawiły się konwoje tureckiej armii. Turcja od dawna wspiera część antyrządowych ugrupowań kontrolujących region uznając go za swoja strefę wpływów, tym bardziej, że przylega do północnej części prowincji Aleppo już w latach 2016-2017 opanowanej przez turecką armię i jej miejscowych sprzymierzeńców. W regionie Idlib Turcy ustanawiają kolejne posterunki. Jednak wczoraj jedna z tureckich kolumn została zaatakowana przez syryjskie lotnictwo wojskowe według niektórych źrodeł wspierane przez Rosjan w rejonie miasta Marat an-Numan. Zginęły trzy osoby. Tureckie Minsiterstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że były to osoby cywilne.

 

almasdarnews.com/syria.liveuamap.com/rt.com/voanews.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz