Proces i wyrok jest według komentatorów świadectwem uwikłania Izraela w konflikt syryjski, które nie sprowadza się jedynie do bombardowań syryjskiej armii i jej sprzymierzeńców.

Jak informuje portal Al Masdar News izraelski sąd wydał wyrok skazujący na dwóch przedstawicieli specyficznej społeczności Druzów, zamieszkujących okupowane nielegalnie przez Izrael Wzgórza Golan. Zostali oni skazani za zatrzymanie i atak na izraelską karetkę, która przewoziła rannego bojownika z Syrii do pobliskiego izraelskiego szpitala. Dwóch skazanych to Kamal Amar i Jusef Szarif. Ten pierwszy otrzymał wyrok 12 miesięcy więzienia za “świadome narażenie na niebezpieczeństwo życia ludzkiego”. Szarif otrzymał karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz grzywny.

Sprawa jest kolejnym świadectwem silnego zaangażowania Izraela w konflikt syryjski. Nie ogranicza się on jedynie do ataków rakietowych na obiekty i pozycje syryjskiej armii oraz jej sprzymierzeńców. Na obszarze części Wzgórz Golan pod kontrolą Syrii, jej siły zbrojne muszą zmagać się ze wzmożona aktywnością antyrządowych ugrupowań zbrojnych, wśród których główną rolę odgrywają ekstremiści powiązani z Al-Kaidą. Wspieranie przez Izrael tych bojówek potwierdził już stacjonujący na Wzgórzach Golan kontyngent sił pokojowych ONZ (UNDOF), który udowodnił, także za pomocą nagrań wideo, że izraelscy żołnierze konwojowali rannych bojówkarzy do izraelskich szpitali, gdzie ci leczyli się by potem wrócić na front. Władze Syrii przypominają zaś, że izraelskie ataki często poprzedzają ataki antyrządowych bojówek. Izrael wielokrotnie już atakował oddziały syryjskiej armii i ich sprzymierzeńców operujące w sąsiedztwie okupowanego terytorium.

Obaj skazani należeli do społeczności Druzów. Ta specyficzna grupa religijna zamieszkuje także na innych terenach Syrii. Amar i Szarif zaatakowali karetkę przewożącą islamistę z Syrii w czerwcu 2015 r. W tym czasie ugrupowania antyrządowe prowadziły ofensywę na terenach w południowej Syrii zamieszkanych właśnie przez Druzów. Społeczność ta, podobnie jak inne mniejszości narodowe, opowiedziała się po rozpoczęciu konfliktu po stronie legalnych władz Syrii.

almasdarnews.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Żadna nowość ,isis to robota mosadu i cia.To bandyckie państwp które z nikim i niczym się nie liczy bo ma poparcie usa i popieprzonego poprawnie politycznie lewactwa .Jak dojdzie do konfliktu z Iranem to mam nadzieję że Iran wygra i zmiecie ich z powierzchni.To bedzie dobre dla ludzkosci.