Polska Szkoła Społeczna w Baranowiczach obchodziła 30 rocznicę swojego powstania. To najstarsza organizacja edukacyjna ucząca w języku polskim na Białorusi.

Polska Szkoła Społeczna im. Tadeusza Rejtana działa obecnie jako instytucja powiązana z niezależnym Związkiem Polaków na Białorusi. To najstarsza tego tupu instytucja na Białorusi gdzie władze dyskryminują miejscowych Polaków. 295 tys. rodaków ma do dyspozycji tylko dwie szkoły nauczające w języku polskim – w Grodnie i Wołkowysku. Stąd wielka waga szkolnictwa społecznego, prowadzonego przez miejscowe organizacje Polaków, do których miejscowe dzieci i młodzież może uczęszczać po lekcjach w szkołach publicznych by nabywać umiejętności z zakresie literackiej polszczyzny, a także historii Polski i Polaków.Taką właśnie rolę odgrywa Polska Szkoła Społeczna w Baranowiczach, mieście w obwodzie brzeskim, w którym mieszka ponad 4 tys. naszych rodaków. W niedzielę odbyły się w niej uroczystości z okazji 30-lecia utworzenia placówki. „Na progu kościoła stały moje koleżanki, może trochę starsze, [powiedziały] >>Ty dobrze mówisz po polsku, naucz nasze dzieci polskieg<<” – wspominała początki odbudowy polskiej oświaty w Baranowiczach Elżbieta Dołęga-Wrzosek, która rozpoczęła nauczanie pierwszej 18-osobowej grupy miejscowych dzieci, które chciały poznać język ojczysty.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obecnie w szkole uczy się już około 600 uczniów. Dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach Eleonora Raczkowska-Jarmolic twierdzi, że sama instytucja jest w mieście popularna, a chętnych do zapisania do niej swoich dzieci, jest znacznie więcej niż miejsc. Pojawiają się nawet uczniowie wywodzący się z rodzin białoruskich. „Moim zdaniem szkoła teraz rozkwita. Mamy mnóstwo uczniów, dobrze wyposażone sale lekcyjne, przychodzi młodzież. Mieszkając tutaj na Białorusi każdy chce podtrzymywać polską kulturę i tradycje” – Polskie Radio cytuje Raczkowską-Jarmolic. Szkoła funkcjonuje w miejscowym Domu Polskim.

W czasie uroczystości uczniowie szkoły przedstawili program artystyczny. Tańczyli poloneza, wykonywali utwory muzyczne indywidualnie i zespołowo. W uroczystości uczestniczył senator Andrzej Pająk z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granic.

Czytaj także: Rząd Białorusi zaakceptował projekt ustawy groźny dla polskich szkół

polskieradio.pl/facebook.com/kresy.pl [layerslider id=”34″]

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
[layerslider id="44"]
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz