Izraelskie media potwierdziły w niedzielę, że siły izraelskie, przeprowadziły odwrót z południowej części Strefy Gazy, gdzie zgromadziła się, uciekając przed działaniami zbrojnymi, większa część ludności eksklawy.

Według doniesień izraelska 98. Dywizja, składająca się z trzech brygad, w tym 7. Brygady Pancernej, wycofała się z Chan Junis po czterech miesiącach od rozpoczęcia ataku na tę miejscowość. Działa tam obóz dla uchodźców. Oznacza to pierwszy odwrót Izraelczyków od rozpoczęcia lądowej inwazji na Strefę Gazy, podkreśliła libańska Al Mayadeen.

Z raportów Izraelczyków wynika, według tej telewizji, że tylko jedna brygada, Brygada Nahal, nadal znajduje się w Strefie Gazy. Według Al Mayadenn głównym zadaniem tej brygady jest zabezpieczenie korytarza Netzarim, aby utrudnić powrót mieszkańców do północnej części Strefy Gazy.

W tym kontekście rzecznik izraelskiej armii poinformował agencję informacyjną Reutera, że „armia wycofała wszystkie siły lądowe z południowej Strefy Gazy, z wyjątkiem jednego batalionu”.

Wycofanie następuje w momencie, gdy Egipt przygotowuje się do zorganizowania nowej rundy rozmów, których celem będzie zapewnienie zawieszenia broni i wynegocjowanie umowy o wymianie więźniów.

2 kwietnia w Strefie Gazy, w ataku izraelskiej armii zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK), wśród nich Polak, Damian Soból. Izraelczycy trzykrotnie ostrzeliwali konwój złożonych z trzech samochodów, z których jeden posiadał duże logo organizacji humanitarnej na dachu. Incydent ma znamiona zbrodni wojennej. Wywołał na świecie burzę ktytyki pod adresem Izraela, także w Stanach Zjednocznych.

Według źródeł izraelskich ujawniają od 7 października 2023 r. łącznie zginęło 604 żołnierzy i oficerów, z czego 260 zginęło podczas inwazji lądowej na Strefę Gazy. Dodatkowo w tym okresie rannych zostało 3188 izraelskich żołnierzy.

Ogólna liczba zabitych Palestyńczyków to 39,5 tys. Szacunki te wskazują więc, że większość ofiar działań zbrojnych Izraela, który sam przyznał, że wyeliminował około 9 tys. bojowników Hamasu, stanowią właśnie kobiety i dzieci. Tak jest od początku bieżącej wojny, o czym pisaliśmy w październiku na naszym portalu.

Rannych zostało w Strefie Gazy 75 577. 7 tys. osób to liczba osób znajdujacych się pod gruzami zniszczonych budynków lub uważanych za zaginione.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Większość mieszkańców palestyńskiej ekslawy uciekła ze swoich domów do jej południowej części, rejonu granicznego miasta Rafah. Wielu z nich żyje tam w prowizorycznych warunkach.

english.almayadeen.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply