Zgodnie z zapowiedziami ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej z początkiem tego tygodnia pojawił się on w Pekinie. Towarzyszyli mu szefowie dyplomacji innych państw muzułmańskich.

W poniedziałek do Chin przybyli minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej książę Fajsal bin Farhan al-Saud, Egiptu Samih Szukri, Jordani Ajman Safadi, Indonezji Retno Marsudi, Autonomii Palestyńskiej Rijad al-Maliki oraz sekretarza generalny Islamskiej Organizacji Współpracy Hissein Brahim Taha . Byli podejmowani przez szefa dyplomacji ChRL Wang Yi. W centrum zainteresowania sytuacja w Strefie Gazy.

“Jesteśmy tutaj, aby wysłać jasny sygnał: musimy natychmiast zaprzestać walk i zabijania oraz niezwłocznie dostarczyć dostawy pomocy humanitarnej do Gazy” – powiedział saudyjski minister spraw zagranicznych, którego zacytowała agencja informacyjna Reutera. Natomiast szef egipskiej syplomacji napisał na X – “Oczekujemy większej roli ze strony wielkich mocarstw, takich jak Chiny, w celu powstrzymania ataków na Palestyńczyków w Strefie Gazy. Niestety, istnieją duże kraje, które dają przykrycie obecnym izraelskim atakom.” Szukri czytelnie odniósł się do USA.

Chiński minister Wang Yi powiedział, że Pekin jest „dobrym przyjacielem i bratem krajów arabskich i muzułmańskich”, dodając, że „zawsze zdecydowanie wspierał słuszną sprawę narodu palestyńskiego, polegającą na przywróceniu mu uzasadnionych praw i interesów narodowych”. Od rozpoczęcia działań wojennych ministerstwo spraw zagranicznych Chin wielokrotnie powstrzymywało się od potępienia Hamasu, zamiast tego wzywało do deeskalacji oraz do poszukiwania przez Izrael i Palestynę „rozwiązania w postaci dwóch państw”, czyli stworzenia ram dla niepodległej Palestyny.

Wang dodał, że Chiny będą działać na rzecz „jak najszybszego uciszenia walk w Gazie, złagodzenia kryzysu humanitarnego i promowania wczesnego, kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego rozwiązania kwestii palestyńskiej”.

W marcu bieżącego roku chińskiej dyplomacji udało się zainicjować normalizację stosunków Teheranu z Rijadem. Mediacja doprowadziła już do otworzenia ambasady Arabii Saudyjskiej w Iranie. Nastąpiło do po siedmiu latach, kiedy dwa państwa nie utrzyzmywały ze sobą relacji dyplomatycznych. Co zasygnalizowało wzrost znaczenia ChRL na Bliskim Wschodzie.

Chińczycy podpisali z Irańczykami umowę o strategicznej współpracy jeszcze w 2021 r. Mają one otworzyć Iran na chińskie inwestycje w infrastrukturę i sektor energetyczny. Podobne umowy Chińczycy podpisali z Arabią Saudyjską w zeszłym roku. Saudyjczycy będą inwestować w sektor naftowy w Chinach.

reuters.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply