Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wygłosił wczoraj przemówienie do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Abbas stwierdził, że prezydent Donald Trump zaszkodził procesowi pokojowemu, kiedy podjął „niebezpieczną” i „niezgodną z prawem” decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela w grudniu zeszłego roku. Było to pierwsze przemówienie Abbasa, w którym uczestniczyli również wysocy rangą urzędnicy Białego Domu, m.in Jared Kushner i Jason Greenblat, odkąd komunikacja z amerykańskimi negocjatorami nagle zakończyła się prawie trzy miesiące temu, chociaż obie strony  w tym czasie oskarżały siebie nawzajem.

Abbas poinformował zebranych, że rozmawiał z Trumpem „cztery razy w 2017 roku” i „wielokrotnie potwierdzał” swoje zaangażowanie w doprowadzenie do rozwiązania dwupaństwowego. „Jednak ta administracja nie wyjaśniła swojego stanowiska. Czy chodzi o rozwiązanie dwupaństwowe, czy o państwo?” – pytał Abbas.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Palestyński przywódca wezwał uczesnitków do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji, która ma się odbyć jeszcze w tym roku w Moskwie. Ponadto przypomniał zasady związane z wcześniejszymi rezolucjami ONZ i zobowiązaniami podpisanymi zarówno przez Izrael, jak i Palestyńczyków, obejmującymi m.in wzajemne uznanie między Izraelem a państwem Palestyny, oparte na granicach z 1967 roku, ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą palestyńską, powstrzymanie wzrostu osadnictwa izraelskiego i „sprawiedliwe i uzgodnione rozwiązanie dla uchodźców z Palestyny ” oraz „wstrzymanie transferu ambasady USA do Jerozolimy „.

Abbas w sposób spontaniczny ostrzegł również, że albo palestyńcy uchodźcy otrzymają prawo do powrotu, „albo staną się uchodźcami i terrorystami w Europie”.

Po wystąpieniu Abbasa, głos zabrała amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley. „Przywódcy palestyńscy mają wybór między dwiema różnymi ścieżkami” – powiedziała Haley. Abbas może wznowić rozmowy z administracją Trumpa lub wybrać „ścieżkę absolutystycznych żądań, nienawistnej retoryki i podżegania do przemocy”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Biały Dom: Nie było rozmów z Netanjahu o aneksji osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu

Kresy.pl / Mondoweiss
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz