W chińskim, portowym mieście Ningbo odbywa się Forum współpracy Chin i państw Europy Środkowowschodniej. Formuła został rozszerzona o kolejna państwo.

Chińczycy od kilku lat animują formułę współpracy w formacie 16+1, która obok ChRL obejmuje Polskę, Estonię, Łotwę, Litwę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię i Macedonię. W Ningbo do grupy dołączył kolejny kraj, Grecja.

W Forum brał udział w niedzielę wicepremier ChRL Hu Chunhua, który określił dołączenie Grecji potwierdzeniem „kondycji i witalności wielostronnej współpracy” w ramach animowanej przez Pekin formuły. Złożył też ważną deklarację – „Chiny są skłonne kupować więcej z krajów” Europy Środkowowschodniej, zapowiadając szersze otwarcie rynku na eksport z tych krajów. Na razie w bilansie handlowym państw naszego regionu utrzymuje się wyraźna przewaga importu z ChRL.

Podkreślając dobrą kondycję chińskiej gospodarki, Hu Chunhua odnotował istnienie „czynników destabilizujących” światową gospodarkę związanych z „unilateralizmem handlowym na świecie”. Stanowiło to aluzję do działania władz USA, choć chiński polityk nie wymienił nazwy tego państwa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak pisze portal Forsal, Forum towarzyszą targi produktów z Europy Środkowowschodniej, które zostały otwarte w sobotę. Wśród wystawców jest także 36 przedsiębiorstw z Polski, z branży spożywczej, kosmetycznej, jubilerskiej, modowej i logistycznej.

forsal.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz