W chińskim, portowym mieście Ningbo odbywa się Forum współpracy Chin i państw Europy Środkowowschodniej. Formuła został rozszerzona o kolejna państwo.

Chińczycy od kilku lat animują formułę współpracy w formacie 16+1, która obok ChRL obejmuje Polskę, Estonię, Łotwę, Litwę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię i Macedonię. W Ningbo do grupy dołączył kolejny kraj, Grecja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W Forum brał udział w niedzielę wicepremier ChRL Hu Chunhua, który określił dołączenie Grecji potwierdzeniem „kondycji i witalności wielostronnej współpracy” w ramach animowanej przez Pekin formuły. Złożył też ważną deklarację – „Chiny są skłonne kupować więcej z krajów” Europy Środkowowschodniej, zapowiadając szersze otwarcie rynku na eksport z tych krajów. Na razie w bilansie handlowym państw naszego regionu utrzymuje się wyraźna przewaga importu z ChRL.

Podkreślając dobrą kondycję chińskiej gospodarki, Hu Chunhua odnotował istnienie „czynników destabilizujących” światową gospodarkę związanych z „unilateralizmem handlowym na świecie”. Stanowiło to aluzję do działania władz USA, choć chiński polityk nie wymienił nazwy tego państwa.

Jak pisze portal Forsal, Forum towarzyszą targi produktów z Europy Środkowowschodniej, które zostały otwarte w sobotę. Wśród wystawców jest także 36 przedsiębiorstw z Polski, z branży spożywczej, kosmetycznej, jubilerskiej, modowej i logistycznej.

forsal.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz