Chiny miały z powodzeniem przetestować nowy system prowadzenia walki, który integruje pojazdy opancerzone i roje dronów, poinformowały w środę chińskie media.

Jak poinformował w środę portal Global News, Chiny miały z powodzeniem przetestować system integrujący działania roju dronów i pojazdów opancerzonych. Chińczycy mają nadzieję, że ta technologia pozwoli wojskom na zdobycie większej ilości informacji na polu bitwy i przeprowadzenie śmiertelnych ataków.

Zobacz też: Chiny wezmą udział w manewrach wojskowych „Kaukaz 2020” w Rosji

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zintegrowany system walki pojazdów opancerzonych z rojami dronów zadebiutował publicznie po oświadczeniu opublikowanym niedawno przez jego dewelopera, spółkę zależną państwowego China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC), poinformowała państwowa telewizja w programie China Central Television poświęcony sprawom wojskowym w środę.

W maju nieujawniona jednostka Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) przeprowadziła serię szkoleń użytkowych z tym systemem, które zakończyły się sukcesem, poinformowało CASIC w wydanym oświadczeniu.

Technologia roju dronów jest ważnym trendem, ponieważ masowo produkowane drony są tanie, mogą pokrywać duży obszar, są elastyczne i można je wykorzystać w różnych warunkach.

Zobacz też: Chiny umacniają swoją obecność na Morzu Południowochińskim. Ostra reakcja USA

Powołując się na plan wydany przez Departament Obrony USA w 2018 roku, portal przekazał, że Stany Zjednoczone zamierzają wykorzystać roje dronów do ochrony wojsk lądowych, angażując się w rozpoznanie, wsparcie powietrzne bliskiego zasięgu i przekazywanie informacji. Dodaje, że Chiny również badają podobne możliwości i przetestowały rój 67 dronów w 2016 roku.

Chiński ekspert wojskowy, który poprosił o anonimowość, powiedział w czwartek portalowi Global Times, że siły zbrojne na całym świecie testują podobne technologie, aby dać swoim wojskom potencjalną przewagę. Wypuszczając połączony rój dronów z pojazdem pancernym na ziemi może zrozumieć sytuację na polu bitwy znacznie szybciej niż przy użyciu tylko jednego drona, nie wspominając o zmniejszeniu ryzyka ofiar w porównaniu z wysyłaniem ludzkich żołnierzy.

Drony mogą być również uzbrojone lub przeprowadzać samobójcze ataki, co da pojazdowi dowodzącemu bardzo śmiercionośną siłę ataku, podkreślił ekspert, zwracając uwagę, że rój oznacza, że ​​do ich dyspozycji będzie wiele skoordynowanych dronów, a przechwycenie wszystkich byłoby bardzo trudne.

Zobacz też: Rosjanie opracowują radar do wykrywania roju dronów

Kresy.pl/Global Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz