Rosjanie opracowują radar do wykrywania roju dronów

Rosja opracowuje radar submilimetrowy zdolny do wykrywania roju nisko latających dronów, poinformował w poniedziałek dyrektor generalny RTI Systems Pavel Laptajew podczas międzynarodowego forum wojskowego i technicznego Army-2020, przekazał Tass.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Tass, rosyjska firma RTI Systems opracowuje radar submilimetrowy, który ma być w stanie wykrywać rój nisko latających dronów, zapewnił dyrektor generalny firmy Pavel Laptajew.

„W ramach prac z własnej inicjatywy firma opracowała bazę technologiczną pasm fal milimetrowych i terahercowych do zadań wykrywania roju nisko latających dronów i identyfikacji ich za pomocą sieci neuronowych” – poinformował dyrektor naczelny.

Jak wyjaśnił, radar submilimetrowy pomoże wykryć i śledzić małe cele, ponieważ to pasmo fal ma zwiększoną rozdzielczość przestrzenną w porównaniu z zakresem centymetrów.

Małe drony są uważane za poważne zagrożenie, ponieważ mogą pozostać niezauważone przez konwencjonalne radary, szczególnie podczas lotu na małych wysokościach i przy małej prędkości. Jako przykład agencja podaje drony załadowane materiałami wybuchowymi, które zaatakowały dwie największe rafinerie saudyjskiego Aramco w nocy 14 września 2019 roku. Wybuchy i pożary spowodowane przez uderzenie spowodowały, że dzienne wydobycie największego eksportera ropy naftowej na świecie spadło z 9,8 mln baryłek dziennie do 4,1 mln baryłek dziennie.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, drony tego typu posiada Turcja. Bezzałogowce te mogą działać w trybie kontroli manualnej lub półautomatycznej, ale trwają prace nad tym, by 20 egzemplarzy mogło przeprowadzać ataki zmasowane, w ramach roju dronów. Mogłoby to dać Turcji „nową, potencjalnie zmieniającą reguły gry zdolność”.

Według informacji państwowej tureckiej agencji Anadolu, Defense Technologies Engineering and Trade Inc. (STM) miała 15 czerwca br. dostarczyć tureckim siłom zbrojnym setki dronów. Nie jest jednak jasne, czy łączne zamówienie na „ponad 500” bezzałgowców dotyczy także umowy na dostawę 356 dronów Kargus, czy też jest to dodatkowy zakup.

Zobacz też: Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA opublikowało film o planach rozwoju sztucznej inteligencji Skyborg dla dronów [+FOTO/VIDEO]

Międzynarodowe forum wojskowo-techniczne Army-2020 zostało otwarte 23 sierpnia na terenie Centrum Kongresowo-Wystawienniczo Sił Zbrojnych Rosji pod Moskwą i potrwa do 29 sierpnia.

Ponad 1500 firm i przedsiębiorstw zaprezentuje około 28 000 eksponatów. Prawie 700 zaawansowanych systemów uzbrojenia zostanie zaprezentowanych na statycznych i dynamicznych pokazach na forum Army-2020.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply