Unia Europejska wezwała w środę Izrael do zmiany decyzji o budowie nowych mieszkań w osiedlach żydowskich na okupowanych terytoriach palestyńskich. Blok nie uzna zmian nominalnych granic z 1967 roku – poinformował portal Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, Unia Europejska wezwała w środę Izrael do zmiany decyzji o budowie nowych mieszkań w osiedlach żydowskich na okupowanych terytoriach palestyńskich. Blok nie uzna zmian nominalnych granic z 1967 roku.

„Wzrost eksmisji i wyburzeń na całym okupowanym terytorium palestyńskim, zwłaszcza zmieniająca się sytuacja w Jarrah i Silwan we Wschodniej Jerozolimie oraz możliwość wyburzenia budynków we wsi Al Walaja, jest powodem do niepokoju” – poinformowali urzędnicy Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej ds. Stosunków Zewnętrznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepa Borrella.

W oświadczeniu dodano, że w kwietniu gmina Zachodnia Jerozolima zatwierdziła budowę 540 mieszkań w osadzie Har Homa, która jest zbudowana na ziemiach Jabal Abu Ghneim, na południe od Jerozolimy.

UE zwróciła uwagę, że realizacja tych planów, zwłaszcza budowa dodatkowych jednostek mieszkalnych w osadzie Givat Hamatos w pobliżu osady Har Homa, „zerwie więź między Wschodnią Jerozolimą a Betlejem i podważy negocjacje w sprawie dwupaństwowego rozwiązania”. Haaretz poinformował w zeszłym miesiącu, że „w osadzie Givat Hamatos zostanie dodanych ponad 2000 dodatkowych mieszkań”.

Oświadczenie UE przypomniało Izraelowi, że „Wszystkie osiedla na okupowanych terytoriach palestyńskich są nielegalne zgodnie z prawem międzynarodowym. Unia Europejska ponawia apel do rządu izraelskiego o zaprzestanie budowy osiedli i pilną zmianę ostatnich decyzji”.

Wcześniej informowaliśmy, że Unia Europejska wezwała Izrael do umożliwienia wyborów na całym terytorium Palestyny i wyraziła ubolewanie z powodu opóźnionego głosowania.

„Decyzja o odroczeniu planowanych wyborów w Palestynie, w tym wyborów parlamentarnych pierwotnie zaplanowanych na 22 maja, jest głęboko rozczarowująca” – powiedział szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell w pisemnym oświadczeniu. Powtórzył wezwanie do ułatwienia przeprowadzenia takich wyborów na całym terytorium Palestyny, w tym we Wschodniej Jerozolimie.

Borrell wezwał również władze palestyńskie do „niezwłocznego” wyznaczenia nowej daty wyborów i zachęcił wszystkich palestyńskich polityków do wznowienia rozmów.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że silne, integracyjne, odpowiedzialne i funkcjonujące demokratyczne instytucje palestyńskie oparte na poszanowaniu praworządności i praw człowieka są niezbędne dla narodu palestyńskiego” – dodał, podkreślając zaangażowanie UE na rzecz rozwiązania dwupaństwowego.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz