Simon Coveney, wicepremier Irlandii skrytykował plany Izraela dotyczące anektowania okupowanej części Zachodniego Brzegu Jordanu – przekazał w czwartek dziennik The Sun.

W czwartek dziennik The Sun przekazał, że wicepremier Irlandii Simon Coveney skrytykował nowy izraelski rząd za jego plany zaanektowania okupowanych już terenów Autonomii Palestyny.

Polityk przekazywał, że jest bardzo zaniepokojony rozwojem sytuacji. Wskazał, że plany Izraela są niezgodne z prawem międzynarodowym i nie zostaną uznane.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Odnotowałem, że polityczne porozumienie do którego doszło podczas negocjacji koalicyjnych prowadzi do zaanektowania terytorium Zachodniego Brzegu należącego do Palestyńczyków” – informował Coveney.

„Nowy rząd w Izraelu musi się jeszcze ukonstytuować i życzę im owocnych rządów. Jednakże jako przyjaciel i partner Izraela muszę wyrażać się jasno o takim zachowaniu” – informował gazetę. „Anektowanie terytorium siłą jest zabronione przez prawo międzynarodowe, nie ważne czy jest to w Europie, w jej sąsiedztwie czy na całym świecie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W czwartek Unia Europejska i ONZ skrytykowały plan zaanektowania przez Izrael części Zachodniego Brzegu należącego do Autonomii Palestyny – przekazywaliśmy na naszym portalu. Premier Izraela Benjamin Netanyahu i lider partii Niebisko – Biali Benny Gantz podpisali umowę koalicyjną, stwierdzając, że posunięcie to może nastąpić już w początkowym okresie lipca.

Zobacz też: Pompeo: aneksja Zachodniego Brzegu to sprawa Izraela

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, wydał surowe ostrzeżenie przed zamiarem aneksji części Zachodniego Brzegu, mówiąc, że taki krok „stanowiłby poważne naruszenie prawa międzynarodowego”.

W podobnym tonie wypowiedział się Nikolay Mladenov, wysłannik ONZ w sprawie konfliktu izraelsko – palestyńskiego. Mladenov informował, że aneksja Zachodniego Brzegu zadałaby druzgocący cios popieranemu na arenie międzynarodowej rozwiązaniu „dwóch państw”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sekretarz Stanu USA przekazał, że ostateczna decyzja ws. anektowania znacznej części palestyńskiego Zachodniego Brzegu Jordanu należy do władz Izraela. Kwestia aneksji została ujęta w ramach porozumienia ws. utworzenia nowego izraelskiego rządu.

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo w środę podczas konferencji prasowej pochwalił ogłoszone wcześniej porozumienie ws. utworzenia koalicji rządowej. W lipcu rząd Izraela ma zająć się kwestią aneksji dużej części Zachodniego Brzegu i rozpocząć zaawansowane kroki w tej sprawie. Pompeo zaznaczył przy tym, że nie jest to kwestia, do której Waszyngton miałby się wtrącać.

Kresy.pl/The Sun

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz