Jak poinformował w czwartek The Times of Israel, Unia Europejskia i Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegły Izrael przed anektowaniem części Zachodniego Brzegu.

W czwartek Unia Europejska i ONZ skrytykowały plan zaanektowania przez Izrael części Zachodniego Brzegu należącego do Autonomii Palestyny – informuje portal. Premier Izraela Benjamin Netanyahu i lider partii Niebisko – Biali Benny Gantz podpisali umowę koalicyjną, stwierdzając, że posunięcie to może nastąpić już w początkowym okresie lipca.

Zobacz też: Pompeo: aneksja Zachodniego Brzegu to sprawa Izraela

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, wydał surowe ostrzeżenie przed zamiarem aneksji części Zachodniego Brzegu, mówiąc, że taki krok „stanowiłby poważne naruszenie prawa międzynarodowego”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Borrell przekazał izraelskim władzom, że europejska wspólna nie uzna zarządu Izraela nad terytorium i że „będzie nadal uważnie monitorować sytuację i jej szersze implikacje, a także będzie odpowiednio działać”.

W podobnym tonie wypowiedział się Nikolay Mladenov, wysłannik ONZ w sprawie konfliktu izraelsko – palestyńskiego. Mladenov informował, że aneksja Zachodniego Brzegu zadałaby druzgocący cios popieranemu na arenie międzynarodowej rozwiązaniu „dwóch państw”.

Zobacz też: Kolejny izraelski nalot na cele w Syrii. Są zabici

„Niebezpieczna perspektywa aneksji przez Izrael części okupowanego Zachodniego Brzegu stanowi rosnące zagrożenie” – powiedział Mladenov, argumentując, że taki ruch naruszyłby prawo międzynarodowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na stanowisko Unii Europejskiej odpowiedział izraelski minister spraw zagranicznych.

Zobacz też: Oficjalny profil państwa Izrael upamiętnił Powstanie w Getcie przy pomocy zdjęć z Powstania Warszawskiego

„To niefortunne, że Josep Borrell, który udaje, że jest odpowiedzialny za stosunki zagraniczne Unii Europejskiej, postanawia w ten sposób powitać nowy rząd głównego partnera Unii Europejskiej i woli widzieć relacje między Izraelem a UE przez pryzmat „statusu terytoriów” – przekazywał w oświadczeniu.

Kresy.pl/The Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz