Władze Grodna prowadzą wymianę włazów kanałowych pamiętających jeszcze czasy Związku Radzieckiego. Nowe pokrywy kanałowe zwróciły uwagę napisami jakie się na nich znalazły.

O pracach zleconych przez władze Grodna pisze lokalny portal hrodna.life. W połowie sierpnia przedsiębiorstwo Grodnowodokanał rozpoczęło wymianę wszystkich włazów kanałowych do sieci ciepłowniczej zainstalowanych w ścisłym centrum miasta na ulicy Sowieckiej – głównym, reprezentacyjnym deptaku miasta. Prace mają zostać zakończone do Dnia Miasta, który w Grodnie obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę września.

Działania te nie wzbudziłyby pewnie większego zainteresowania gdyby nie design nowych pokryw kanałowych. Pokrywy, bardziej estetyczne niż dotychczasowe, zawierają odlany obecny herba miasta oraz jego nazwę w dwóch językach państwowych – białoruskim i rosyjskim. Ale oprócz tego nazwa Grodna jest odlana także w języku polskim i chińskim. Trudno stwierdzić, czy nowa inwestycja jest gestem w stronę miejscowych Polaków czy raczej turystów z Polski, na których przyjazdy liczą władze lokalne i centralne, które w 2016 roku uruchomiły bezwizowy ruch graniczny do Grodna i jego najbliższych okolic.

Według danych spisu ludności z 2009 roku w Grodnie mieszka ponad 64 tys. naszych rodaków stanowiących 20% wszystkich jego mieszkańców. Oznacza to, że miasto jest największym ośrodkiem miejscowej społeczności polskiej. Miejscowa sieć barów szybkiej obsługi Burger King prowadziła już w tym roku akcję promocyjną w ramach której posiadacze Karty Polaka mogli nabywać taniej jedno z dań. Akcja została jednak szybko zakończona z powodu zarzutów o jej dyskryminacyjny charakter.

Z kolei chińskie napisy odzwierciedlają wagę jaką władze Białorusi przywiązują do stosunków politycznych i ekonomicznych z Chińską Republiką Ludową. Od lat jej obywatele stanowią istotną część wśród studiujących na białoruskich uczelniach obcokrajowców, a pod Mińskiem powstaje park przemysłowy przeznaczony dla chińskich inwestorów.

hrodna.life/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply