Na mocy zarządzenia Aleksandra Łukaszenki obszar na którym turyści z Polski będą mogli poruszać się bez wizy został powiększony o Grodno – największy ośrodek miejski przy granicy Polski i główne skupisko Polaków na Białorusi.

Na oficjalnym portalu prawnym Republiki Białoruś opublikwano zarządzenie jej prezydenta wydane 23 sierpnia 2016 r. „O ustanowieniu bezwizowego porządku wjazdu dla obywateli zagranicznych”. Definiuje ono obszar „parku rekreacyjno-turystycznego Kanał Augustowski” wraz „z przylegającymi do niego terenami” na które wjechać można będzie bez wizy. Jako „tereny przylegające” zdefiniowane zostały miasto Grodno oraz gminy – sielsowiety rejonu grodzieńskiego: odelski, gorzski, kopciowski, sopoćkiński, podłabieński. W reżimie bezwizowym będzie można na nie wjechać przez przejścia graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Rudawka-Lesnaja, a także dwa przejścia graniczne z Republiką Litewską. W ramach bezwizowego wjazdu „w celach turystycznych” na terytorium Białorusi będzie można przebywać przez okres pięciu dni. Aby przekroczyć granicę obywatel innego państwa będzie musiał posiadać paszport oraz specjalny dokument uprawniający, którego formę w ciągu dwóch miesięcy ma okreslić białoruski rząd. Okres działania dekretu ograniczony został do 31 grudnia 2017 r. Najprawdopodobniej będzie go można wykupować na granicy.

Poza oczywistymi walorami turystycznymi Kanału Augustowskiego i Grodna podkeślić należy, że Grodno pozostaje głównym ośrodkiem wspólnoty polskiej na Białorusi. W mieście tym żyje 81,2 tysięce narodowych Polaków co oznacza, że stanowią niemal 25% jego zaludnienia. Miasteczko Sopoćkinie do którego również będzie można wjechać bez wizy jest jedną z najbardziej polskich miejscowości na Białorusi – Polacy stanowią 79% jej mieszkańców. Polacy stanowią większość mieszkańców także w gminach: odelskiej, gorzskiej, podłabieńskiej.

pravo.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    azar :

    Najbliższa nam to jest Białoruś. Dlatego polecam PiSdzielcom przestać się mieszać i wpiepszać w ich kraj i politykę tak jak to robili POwcy a kontynuują to PiSowcy. Dzięki Łukaszence ten kraj jeszcze sie jako tako trzyma i nie przypomina burdelu zwanego ukrainą. Mimo, ze jest tam biednie bo to przez te zachodnie sankcje na Łukaszenkę ale jest tam chociaż porządeczek i kraj nie jest przejęty przez lichwę usmańsko żydowską i cały majątek jest nie rozkradziony a w rękach państwa i narodu. Zatem Kaczyński zwijaj tą propagandową TV Bielsat i kopa w doope tej szmacie Romaszewskiej i na upadlinę ją sobie przenieś niech razem z Piekło dają sobie po gaciach w euforii banderowskiej.

  2. Avatar
    baciar :

    polecam warto wszedzie czysto i bezpiecznie jeśli zachowijesz sie normalnie jak zwykly turysta mozesz w spokoju wypocząc tanio zjeśc obiad tam jest mnóstwo milicji kluczyki w aucie zapomniałem wyobrażcie że nikt nic nie ukradł a nawet przy samochodzie stało 2 milicjantów którzy pouczyli mnie że popelniam błąd byłem mile zaskoczony nasluchałem sie tej propagandy o Białorusi tak że postanowilem tam pojechac i sprawdzić mile byłem zaskoczony owszem kraj milicji i tajnych slużb ale jesli powtarzam zachowujesz sie jak zwykły turysta nic ci nie grozi wręcz odwrotnie możesz liczyć na pomoc