Mieszkający w Grodnie Polacy również uczcili Dzień Wojska Polskiego. Nasi rodacy zebrali się na miejscowym cmentarzu na którym spoczywają żołnierze polegli w czasie wojny 1920 r.

Wśród Polaków, którzy przybyli 15 sierpnia by oddać hołd poległym żołnierzom Wojska Polskiego byli działacze Związku Polaków na Białorusi z Grodna oraz przedstawiciele najwyższych władz organizacji na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Anżeliką Orechwo i wiceprezesem Zarządu Głównego ZPB Markiem Zaniewskim. Na cmentarzu wojskowym w Grodnie pojawiła się także konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Monika Hoffa.

Zgromadzeni zapalili znicze na mogiłach żołnierzy wojny 1920 roku i kwiaty pod upamiętniającym ich pomnikiem. W przemówieniach podkreślono, że w wojnie z Armią Czerwoną Polacy ocalili nie tylko swoją suwerenność, odzyskaną po ponad wieku niewoli, ale także wolność Europy. Następnie zgromadzeni udali się do Kościoła Znalezienia Krzyża Świętego gdzie odprawiona została masz w intencji żołnierzy Wojska Polskiego. Wziął w niej udział konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według danych spisu ludności z 2009 roku w Grodnie mieszka ponad 64 tys. naszych rodaków stanowiących 20% wszystkich jego mieszkańców.

Święto Wojska Polskiego obchodzili uroczyście także Polacy z Wilna.

Czytaj także: Związek Polaków na Białorusi obchodził trzydziesta rocznicę swojego powstania [+FOTO]

znadniemna.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz