Białoruś kupuje rosyjską ropę po wyższych cenach

W związku z brakiem dwustronnego porozumienia między Moskwą a Mińskiem w sprawie handlu ropą, Białorusini są zmuszeni kupować ją po wyższych, rynkowych cenach.

“Dostawy ropy do zakładów następują w zwykłym trybie. Zakłady zakontraktowały, cena ustalona z uwzględnieniem >>manewru podatkowego<<” – agencja informacyjna Interfax cytuje przedstawiciela białoruskiego koncernu naftowego Biełnieftechim. Mówiąc o “manewrze podatkowym” Białorusin odnosi się do zmiany obłożenia daninami publicznymi ropy naftowej w Rosji. Rosyjski rząd zrezygnował z okładania eksportowanego surowca cłem wywozowym, nalicza zamiast tego wyższa akcyzą od samego wydobycia ropy. Tym samym białoruscy odbiorcy stracili dotychczasową preferencję jaką był pokaźny, negocjowany każdorazowo na najwyższym szczeblu politycznym kontyngent bezcłowej rosyjskiej ropy.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko domaga się od Rosjan by w jakiś sposób zrekompensowali białoruskim rafineriom podwyższoną cenę kupowanej przez nie rosyjskiej ropy. Mimo, że w zeszłym tygodniu białoruski przywódca aż dwukrotnie spotykał się z Władimirem Putinem stronom nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie handlu ropą. Oznacza to, że Biełnieftechim kupuje już ropę po wyższej, rynkowej cenie. Ponieważ białoruscy odbiorcy zamierzają w bieżącym roku zakupić 18 mln ton ropy z Rosji, za rosyjski surowiec zapłacą, w przypadku braku porozumienia, o 400 mln dolarów więcej.

Przedmiotem sporu między Mińskiem a Moskwą jest także cena gazu ziemnego. Stała się ona tematem publicznej dyskusji między Łukaszenką a Putinem. Białoruski sektor energetyczny składa się głównie z elektrowni spalających właśnie gaz.

Przetwórstwo taniej rosyjskie ropy zapewniało duże zyski białoruskim rafineriom, które eksportowały produkty ropopochodne na zachodnie rynki. Było to bardzo poważne źródło twardej waluty dla białoruskiej gospodarki. Wielkie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku finansują nierentowne zakłady rozbudowanego na Białorusi sektora państwowego.

interfax.by/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply