Specjalny pełnomocnik administracji Trumpa do spraw handlu, Robert Lighthizer zagroził Wietnamowi z powodu deficytu USA w handlu z tym państwem.

„Biznes z USA napotyka wrogie i nieuczciwe bariery handlowe w Wietnamie” – powiedział specjalny pełnomocnik administracji Trumpa do spraw handlu, Robert Lighthizer w czasie wysłuchania przed Komisją Finansów amerykańskiego Senatu, które odbyło się 18 lipca. Jak stwierdził urzędnik – „Stany Zjednoczone wyraziły się jasno wobec Wietnamu, że musi on podjąć działania na rzecz zmniejszenia niezrównoważonego deficytu, włączając zwiększenie importu dóbr ze Stanów Zjednoczonych i zrobić coś w sprawie ograniczeń dostępu do rynku związanych z towarami, usługami, produktami rolnymi i własnością intelektualną” – cytuje portal Politico.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O stanowisko administracji Trumpa wobec Wietnamu zapytał Lighthizera senator z Partii Demokratycznej Mark Warner, który przytoczył wcześniejszą uwagę prezydenta USA o tym, że Wietnam ma stosować wobec amerykańskich firm praktyki handlowe bardziej nieuczciwe niż Chiny. Według Politico ten „komentarz wywołał w Hanoi zaniepokojenie, że będzie kolejne na liści ceł Trumpa”.

Portal zaznacza, że prezydent USA do tej pory nie podpisał dwustronnej umowy handlowej z żadnym z państw Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) mimo, że obiecywał to po wycofaniu swojego państw z tej wielostronnej umowy o strefie wolnego handlu. Amerykanie nie skorzystali więc z tych ustępstw w polityce celnej jakie Wietnam wykonał by przystąpić do TPP.

Sam senator Warner dość krytycznie ustosunkował się do wypowiedzi Lighthizera uznając, że prezydent Trump konstruuje swoją politykę handlową „ad hoc” co może prowadzić do „izolacji regionalnych partnerów” USA do których zaliczył także Wietnam.

Administracja Donalda Trumpa rozpoczęła w zeszłym roku okładanie cłami chińskiego importu, co doprowadziło do symetrycznych działań władz Chin i stanu określanego już przez wielu komentatorów „wojną handlową”. Cła w wysokości 25% obejmują już importowane chińskie towary o wartości kilkuset miliardów dol. Niedawno Departament Stanu podważył pozycję rynkową chińskiego potentata Huawei, doprowadzając do zerwania z współpracy z tą spółką przez amerykańskie, japońskie i brytyjskie koncerny elektroniczne i telekomunikacyjne. Działania administracji Trumpa doprowadziły do istotnego spadku chińskiego eksportu.

politico.eu/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz