Wiceprezydent USA Kamala Harris wyruszyła w podróż po kluczowym geopolitycznie regionie świata, by wdrażać amerykańską strategię ograniczania Chin.

Harris przybyła w niedzielę do Singapuru, pierwszego przystanku w ramach jej podróży po państwach Azji Południowo-Wschodniej. Region, który nabrał kluczowego znaczenia geopolitycznego w czasach gdy rosnąca szybko potęga i zamożność Chin rzuca wyzwanie dotychczasowej pozycji USA. Harris zaczęła swoją delegację od próby przekonania państw regionu o tym, że równowaga sił może zostać utrzymana.

Najpierw Harris spotkała się z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem, natomiast we wtorek wzięła udział w posiedzeniu zorganizowanego tam “okrągłego stołu” poświęconego kwestii handlu i łańcuchów produkcji łączących USA i państwa Azji Południowo-Wschodniej, oraz ich odporności na kryzysy.

Jednak uwagę mediów przykuło już jej poniedziałkowe wystąpienie. Wiceprezydent USA oskarżyła otwarcie Chińską Republikę Ludową o to, że naciska i zastrasza państwa basenu Morza Południowochińskiego próbując rozciągnąć na niemal cały ten akwen swoją strefę. W tym kontekście zapewniła, że USA “będą stać przy naszych sojusznikach w obliczu zagrożenia” – zacytował portal BBC.

„Te niezgodne z prawem roszczenia zostały odrzucone decyzją trybunału arbitrażowego z 2016 r., a działania Pekinu nadal podważają porządek oparty na zasadach i zagrażają suwerenności narodów” – oskarżyła Harris. Wiceprezydent USA odniosła się do wyroku w sprawie sporu terytorialnego na wodach Morza Południowochińskiego między Chinami, a Filipinami, które trybunał rozstrzygnął na korzyść tych ostatnich.

Harris broniła też decyzji swojej administracji o wycofaniu amerykańskich oddziałów z Afganistanu, którą nazwała “odważną i słuszną”.

Od wtorku Harris zaczyna wizytę w Wietnamie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rząd ChRL rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Jest to sprzeczne z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego strategicznego i bogatego w surowce akwenu.

Zobacz także: USA oficjalnie odrzucają chińskie ambicje na Morzu Południowochińskim

Czytaj także: USA wysyłają okręty na Morze Południowochińskie

bbc.com/bloobmerg.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply