Jeszcze nigdy w budżecie Japonii nie zapisano takiej ilości pieniędzy na jej Siły Samoobrony.

Jak podał portal The Diplomat rząd Fumio Kishidy zatwierdził w piątek udział wydatków wojskowych w budżecie Japonii na przyszły rok. Wydatki te mają sięgnąć 5,4 biliona jenów, to jest równowartości prawie 190 miliardów złotych.

Wliczając wydatki związane z restrukturyzacją sił zbrojnych USA, przeznaczone na łagodzenie skutków dla lokalnych społeczności, wydatki wojskowe biją w Japonii rekord już ósmy rok z rządu. Już w roku bieżącym rząd i parlament zaaprobowały wnioski japońskiego Ministerstwa Obrony dotycząca zakupu nowego sprzętu. W praktyce przekroczony został w tym roku dotychczasowy limit 1 procent PKB na wydatki na obronę .

Projekt kolejnego budżetu, który zostanie skierowany do dwuizbowego parlamentu Japonii w nadchodzących miesiącach, zakłada nominalny wzrost rocznych wydatków o 1,09 procent i stanowi około 0,95 procent szacunkowego produktu krajowego brutto na rok 2022.

The Diplomat twierdzi, że Japonia stara się nadążyć za rosnącym budżetem wojskowym Chin, który jest już ponad czterokrotnie większy niż Japonia i ustępuje tylko amerykańskiemu budżetowi wojskowemu. Jest dla Tokio istotne obliczu rosnącej asertywności Chin w pobliżu spornych wysp Senkaku/Diaoyu na Morzu Wschodniochińskim. Japonia uznaje archipelag za własny. Podobnie uważa Pekin.

Portal ocenia, że Kishida zdecydował się na kontynuowanie polityki dwóch poprzedników Shinzo Abe i Yoshihide Sugi aktywizacji roli strategicznej Japonii na Morzu Japońskim, Morzu Wschodniochińskim, Morzu Południowochińskim oraz na zachodnim Indo-Pacyfiku.

Japonia zdecydowana jest też nadal inwestować w sojusz z USA. Jej budżet wojskowy na 2022 r. obejmuje 216,7 mld jenów przeznaczonych na utrzymanie oddziałów amerykańskich stacjonujących w tym kraju. 21 grudnia Japonia i Stany Zjednoczone uzgodniły zwiększenie nakładów Tokio na ten cel przez pięć kolejnych lat. Japończycy będą między innymi płacić całość kosztów wspólnych ćwiczeń żołnierzy obu państwa. Japonia zapłaci na rzecz Amerykanów łącznie 1,55 biliona jenów od roku podatkowego 2022. Oznacza to średni roczny wzrost tych wydatków o około 10 miliardów jenów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ministerstwo Obrony Japonii chce przeznaczyć 100,1 miliarda jenów na dalszy rozwój japońskich myśliwców nowej generacji F-X, a także 10,1 miliarda jenów na projekt koncepcyjny drona, który ma wspierać te myśliwce. 22 grudnia Japończycy porozumieli się z Brytyjczykami w kwestii współpracy przy konstruowaniu nowego samolotu. Ma on powstać do 2035 r.

Japońskie Morskie Siły Samoobrony (JMSDF) przeznaczyły 6,1 miliarda jenów na dalszą modernizację dwóch lotniskowców klasy Izumo – JS Izumo i JS Kaga – tak aby stały się zdolne do obsługi myśliwców Lockheed Martin F-35B. Prace nad modyfikacją JS Izumo mają zostać zakończone do końca roku budżetowego 2026, a JS Kaga do końca 2027.

W przyszłym tygodniu Japonia ma podpisać z Australią umowę o wzajemnym dostępie (Reciprocal Access Agreement – RAA), co też można potraktować jako polityczny ruch o antychińskim ostrzu.

thediplomat.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply