Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej uznało działania Filipińczyków na Morzu Południowochińskim za prowokacyjne.

Chiny wzywają Filipiny, aby natychmiast zaprzestały naruszania suwerenności Chin i prowokacji w kwestii Ren’ai Jiao oraz powróciły do ​​przestrzegania ducha Deklaracji w sprawie postępowania stron na Morzu Południowochińskim (DOC), powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin. Ren’ai Jiao to chińska nazwa Drugiej Mielizny Thompsona, rafy położonej na Morzu Południowochińskim, która jest przedmiotem sporu między ChRL i Filipinami, a do której prawa rościły sobie również Wietnam i władze na Tajwanie.

Wang poczynił te uwagi poproszony o skomentowanie oświadczenia wyrażonego 29 marca przez przez filipiński resort obrony narodowej oraz uwag zastępcy dyrektora generalnego filipińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Jonathana Malaya z 30 marca, dotyczących kwestii Morza Południowochińskiego, wyjaśniła kontekst wypowiedzi agencja informacyjna Xinhua.

Rzecznik chińskiej dyplomacji twierdził, że Druga Mielizna Thompsona była zawsze terytorium państwa chińskiego. Filipiny starają się ukryć fakt, że złamały obietnicę złożoną Chinom, naruszyły ich suwerenność i nieustannie prowokowały Chiny. To jedyne realne wyjaśnienie serii fałszywych oskarżeń Filipin pod adresem Chin, dowodził Wang. “Złożyły poważną obietnicę odholowania swojego nielegalnie zatopionego okrętu wojennego, ale 25 lat później filipiński statek nadal tam jest” – powiedział chiński dyplomata.

Odniósł się w ten sposób do wraku okrętu z czasów drugiej wojny światowej – Sierra Madre, który Filipińczycy zatopili pod koniec lat 90 XX wieku na Drugiej Mieliźnie Thomasa na Morzu Południowochińskim w ramach tworzenie bazy wojskowej na wodach, które Chińska Republika Ludowa uważa za własne. Na wraku przebywa załoga filipińskich żołnierzy. Chińska dyplomacja regularnie ponawia wezwania do usunięcia wraku z obszaru. Było tak w zeszłym roku.

W rejonie mielizny regularnie dochodzi do chińsko-filipińskich konfrontacji, straży przybrzeżnej i statków rybackich. O ostatniej, która doprowadziła do uszkodzenia łodzi filipińskiej straży pisaliśmy na naszym portalu 5 marca.

Czytaj także: Wietnam mocno przyspieszył prace przy usypywaniu sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim

english.news.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply