Władze miasta Qingdao poinformowały o wykryciu “niezidenfikowanego obiektu” latającego nad portem tego miasta. Jest on jednym z największych portów w Chinach i na świecie.

Władze dystryktu poinformowały, że są gotowe do zestrzelenia wykrytego obiektu. Chińczycy nie uściślają czym konkretnie jest obiekt niepokojący władze. Wystosowały już rekomendację do rybaków, aby zachowali szczególną ostrożność poruszając się w okolicy portu Qingdao, jak zrelacjonowała w niedzielę agencja informacyjna Bloomberg.

Informacja ta pojawia się dzień po tym, gdy premier Justin Trudeau ujawnił, że Amerykanie zestrzelili w przestrzeni powietrznej jego państwa „niezidentyfikowany obiekt”. Także on nie skonkertyzował jaki obiekt był celem zestrzelenia. Wiadomo natomiast, że operacja zotała przeprowadzona po rozmowie telefonicznej Trudeau z prezydentem USA Joe Bidenem.

Choć do zestrzelenia “obiektu” doszło nad terytorium Kanady, to badania jego szczątków będą prowadzone wspólnie przez kanadyjską policję i amerykańskie Federalne Biuro Śledcze.

Incydent w Kanadzie nie był jedynym tego typu w ostatnim okresie. W poprzednią sobotę amerykańskie samoloty zestrzeliły chiński balon jaki przeleciał nad USA. Władze tego państwa określiły balon jako służący szpiegostwu. Chińczycy utrzymywali natomiast, że był to balon metereologiczny.

W tym przypadku doszło do dyplomatycznego starcia bowiem Wang Yi, szef chińskiej Centralnej Komisji Spraw Zagranicznych publicznie uznał, że zestrzelenie balony przez Amerykanów miało służyć oczernieniu jego państwo oraz stymulowaniu napięć.

Port Qingdao był w 2019 r. siódmym potem na świecie pod względem wolumenu przeładowanych towarów.

bloomberg.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply