Zderzenie statków chińskiej i filipińskiej straży przybrzeżnej [+VIDEO]

Chiński statek straży przybrzeżnej zderzył się z filipińskim na Morzu Południowochińskim podczas kolejnej konfrontacji w rejonie spornej rafy.

Statki chińskiej straży przybrzeżnej i statki im towarzyszące zablokowały filipińskie jednostki przy spornej mieliźnie. W wyniku manewrowania doszło do zderzenia dwóch jednostek z dwóch państw. Jak  powiedział rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej, komandor Jay Tarriela łódź tej formacji BRP Sindangan doznała niewielkich uszkodzeń konstrukcyjnych, podała ABC News.

We wpisie Tarrieli na platformie X nie wskazano, gdzie konkretnie incydent miał miejsce, ale wojsko filipińskie poinformowało wcześniej, że marynarka wojenna dostarcza zaopatrzenie i personel do okupowanej przez Filipiny Drugiej Ławicy Thomasa, miejsca kilku zaciętych konfrontacji między chińskimi i filipińskimi statkami straży przybrzeżnej w ubiegłym roku.

Okręty filipińskiej straży przybrzeżnej eskortowały personel marynarki wojennej znajdujący się na pokładzie dwóch cywilnych łodzi zaopatrzeniowych, z których jedna została trafiona przez Chińczyków strzałem armatki wodnej, powiedział rzecznik filipińskiej armii, komandor Roy Vincent Trinidad, dodając, że nie jest w tej chwili jasne, czy którykolwiek członek załogi został ranny i czy jakaś łódź została uszkodzona.

„W trakcie operacji statki filipińskiej straży przybrzeżnej stawiły czoła niebezpiecznym manewrom i blokadom ze strony statków chińskiej straży przybrzeżnej i chińskiej milicji morskiej” – powiedziała Tarriela. Oskarżył Chińczyków, że to „Ich lekkomyślne i nielegalne działania doprowadziły do kolizji”.

Chińska straż przybrzeżna przekazała w oświadczeniu, że „podjęła przeciwko filipińskim statkom, które nielegalnie wtargnęły na wody przylegające do rafy Ren’ai, środki kontrolne zgodnie z prawem” – tej nazwy Pekin używa dla określenia Drugiej Ławicy Thomasa. Rzecznik chińskiej straży przybrzeżnej powiedział, że filipiński statek celowo staranował statek chińskiej straży przybrzeżnej, powodując niewielkie zarysowanie poszycia.

Oczekuje się, że trwające od dawna spory terytorialne na Morzu Południowochińskim zostaną omówione na szczycie przywódców Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i Australii w Melbourne.

Przed środowym szczytem prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. powiedział w australijskim mieście, że jego administracja „zrobi wszystko, co w jej mocy”, aby zaradzić wszelkim zagrożeniom dla terytorium jego kraju, ale podkreślił, że Manila będzie w dalszym ciągu „kroczyć ścieżką dialogu i dyplomacja” w rozwiązywaniu sporów z Chinami.

Czytaj także: Rosyjski okręt wojenny na Morzu Południowochińskim

Chiny roszczą sobie pretensje do niemal całego Morza Południowochińskiego, którędy rocznie transportowane są towary o wartości ponad 3 bln dolarów. Do części morza pretensje roszczą też Filipiny, a także Wietnam, Indonezja, Malezja i Brunei.

Czytaj także: Wietnam mocno przyspieszył prace przy usypywaniu sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim

abcnews.go.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply