Polska jest jednocześnie bardzo proamerykańska i bardzo proeuropejska – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu. Dodał, że Polska widzi problemy „raczej po stronie Chin i Rosji niż Stanów Zjednoczonych”.

W sobotę podczas podczas konferencji FOTAR 2018 w Hamburgu, poświęconej relacjom transatlantyckim stwierdził, premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że mało jest tak proeuropejskich krajów, jak Polska.– Polskie społeczeństwo, Polska w ogóle, jest bardzo proamerykańska, protransatlantycka i bardzo proeuropejska. Nie ma wielu takich krajów – podkreślał Morawiecki. Dodał, że Polska widzi problemy „raczej po stronie Chin i Rosji niż Stanów Zjednoczonych”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Przeczytaj: Winnicki: PiS jest pro-unijny i ślepo pro-amerykański

Czytaj również: Legutko określił politykę rządu PiS jako „nieugięty proamerykanizm”

Polski premier przyznał, że obecnie „relacje transatlantyckie są kruche”. – Myślę, że powodem jest to, że tracimy główny przekaz sprzed naszych oczu. Często słyszę narzekania, jeśli chodzi o politykę handlową, w stronę USA. Ale to, czego się nauczyłem podczas kariery biznesowej, bo aktywny politycznie jestem od 3 lat, to to, że brak barier celnych jest bardzo ważny, żeby rzeczywiście handel mógł się rozwijać – mówił Morawiecki. – Jeśli słyszę, że USA są przeciwne takiemu handlowi, a Chiny popierają taki handel, to uśmiecham się, bo nie sądzę, by to było prawdą.

– Bardzo wiele rzeczy nas łączy i dzisiaj podczas tej dyskusji byliśmy zdania, że musimy wzmacniać nasze transatlantyckie więzi. Bardzo mocno to podkreśliłem – zaznaczył. – Przyjaźń europejsko-amerykańska jest fundamentem pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Podczas konferencji Morawiecki odniósł się też do Nord Stream 2 – inwestycji, która dzieli Polskę i Niemcy. – Na pewno różni nas podejście do Nord Stream 2 czyli dalszego uzależniania się od Rosji i rosyjskiego gazu – przyznał szef rządu. – Bardzo mocno podkreśliłem to tutaj, jak również aspekt związany z Ukrainą i fakt, że rosyjskie możliwości szantażowania gazem będą większe na skutek zbudowania tego gazociągu.

Zdaniem Morawieckiego, „na wschód od Odry nikt nie wierzy, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy”.

PRZECZYTAJ: Szef MSZ Węgier: Węgry nie są prorosyjskie ani proamerykańskie. Są prowęgierskie.

wp.pl / wprost.pl / Kresy.pl

Morawiecki: Polska jest bardzo proamerykańska i proeuropejska, problemy widzimy po stronie Chin i Rosji
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz