Chiny podłączyły mały modułowy reaktor jądrowy (SMR) do swojej sieci energetycznej. Dzięki temu są pierwszym krajem na świecie, który pobiera energię dzięki tej technologii.
200-megawatowy reaktor China Huaneng Group Co. w Shidao Bay dostarcza teraz energię do sieci w prowincji Shandong, poinformowało China Nuclear Energy Association w poście na WeChat – donosi Bloomberg. Drugi reaktor przechodzi testy przed podłączeniem i wprowadzeniem do pełnej komercyjnej eksploatacji w połowie przyszłego roku.
Chiński SMR jest pierwszym na świecie modułowym reaktorem wysokotemperaturowym chłodzonym gazem o złożu żwirowym. Do produkcji energii podgrzewany jest hel zamiast wody. Maszyna została zaprojektowana tak, aby szybko się wyłączała w przypadku wystąpienia awarii. Jej moc to ok. 1/5 wielkości pierwszego chińskiego projektu reaktora rodzimego znanego jako Hualong One.
Według Bloomberga Chiny są największym inwestorem w energetykę jądrową na świecie. Wedle szacunków w ciągu najbliższych 15 lat przeznaczą do 440 mld dolarów na budowę nowych elektrowni jądrowych, co pozwoli im wyprzedzić USA i zająć pozycję światowego lidera w produkcji energii jądrowej.
Chiny inwestują również dużo w syntezę jądrową. Niedawno chiński reaktor „sztucznego słońca” o nazwie EAST pobił rekord, pracując przez 101 sekund w temperaturze 120 milionów stopni Celsjusza.
SMR w Polsce
Jak informowaliśmy, w grudniu Synthos Green Energy oraz GE Hitachi Nuclear Energy podpisały w Kanadzie list intencyjny z BWXT Canada – czołowym producentem komponentów dla energetyki jądrowej – w zakresie współpracy na rzecz budowy i rozwijania łańcucha dostaw dla małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Kanadzie, USA oraz w Polsce. Jak podała „Rzeczpospolita”, podzespoły reaktora mają powstać w Polsce. Ponadto osobną umowę Synthos podpisał z koncernem energetycznym Ontario Power Generation (OPG).
OPG na początku grudnia ogłosił, że do 2028 roku wybuduje pierwszy na świecie komercyjny reaktor BWRX-300. Powstanie on na terenie elektrowni w Darlington w Kanadzie. Na mocy zawartego porozumienia polska spółka będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczeń z realizacji tego typu prac.
Dzięki współpracy z OPG polska spółka będzie mogła realizować projekty w tym obszarze w Polsce z rocznym przesunięciem względem działań w Kanadzie.
Spółka kontrolowana przez Sołowowa zadeklarowała w umowie z BWXT Canada zamówienie przynajmniej dziesięciu reaktorów jądrowych BWRX-300. Mają być one przeznaczone na rynek europejski – w tym polski.
Tydzień wcześniej podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, poinformował o podpisaniu przez jego spółkę i Synthos Green Energy umowy inwestycyjnej. Efektem będzie powołanie spółki celowej do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych.
Co ciekawe, jak informowaliśmy we wrześniu, była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher ma doradzać Zygmuntowi Solorzowi i Michałowi Sołowowowi. Dwóch z trzech najbogatszych Polaków pod koniec sierpnia ogłosiło decyzję o rozpoczęciu działań mających prowadzić do budowy w Polsce energetyki jądrowej. Spółka Solorza ZE PAK ma zbudować w Pątnowie elektrownię jądrową przy wsparciu spółki Synthos należącej do Sołowowa. Według ich zamierzeń ma ona zostać oparta o technologię tak zwanych małych reaktorów modułowych (SMR).
Również KGHM, jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, chce jak najszybciej wybudować mały reaktor jądrowy. O zamiarach KGHM poinformował prezes spółki, Marcin Chludziński, na konferencji prasowej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Małe reaktory modułowe, czyli tzw. SMR, to technologia wciąż rozwijana, mająca na celu przyspieszenie budowy i obniżenie kosztów energetyki atomowej. Ma to być alternatywa dla budowy tradycyjnych, potężnych reaktorów, co wymaga olbrzymich nakładów. Obecnie, na świecie jest realizowanych kilkadziesiąt projektów budowy SMR.
CZYTAJ TAKŻE: Małe reaktory jądrowe mogą zostać uwzględnione w rządowej strategii na rzecz ciepłownictwa
Kresy.pl / bloomberg.com / interestingengineering.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!