Przywódcy USA i Chin przeprowadzili w czwartek ponad 2-godzinną rozmowę telefoniczną. Xi Jinping ostrzegł Amerykanów, by „nie igrali z ogniem” w kwestii Tajwanu.

Prezydent USA Joe Biden oraz prezydent Chin Xi Jinping odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną. Była to już piąta rozmowa obu przywódców od czasu objęcia przez Bidena urzędu prezydenta USA. Według Białego Domu rozmowa trwała 2 godziny i 17 minut.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na chińskie media państwowe, Xi powiedział Bidenowi, że Stany Zjednoczone powinny przestrzegać „zasady jednych Chin” i podkreślił, że Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się niepodległości Tajwanu i ingerencji sił zewnętrznych.

W kontekście możliwej wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie, Xi powiedział, że „ci którzy igrają z ogniem, sami w nim spłoną”.

„Mamy nadzieję, że strona amerykańska wyraźnie to widzi” – dodawał chiński przywódca cytowany przez państwowe media.

Według chińskiego MSZ Biden powiedział, że świat znajduje się w „krytycznym momencie” i że Stany Zjednoczone mają nadzieję na utrzymanie otwartej linii komunikacji z Chinami. Wyraził też wolę współpracy z Chinami tam, gdzie interesy obu krajów są zbieżne, przy odpowiednim „zarządzeniu różnicami” interesów. Według MSZ Chin amerykański prezydent powtórzył, że polityka USA dotycząca „jednych Chin” nie zmieniła się i nie zmieni się, a USA nie popierają niepodległości Tajwanu.

Obaj prezydenci wymienili poglądy m.in. na temat sytuacji na Ukrainie. „Prezydent Xi powtórzył pryncypialne stanowisko Chin” – podało chińskie MSZ bez podawania szczegółów tego stanowiska.

Według MSZ Chin obie strony oceniły rozmowę jako „szczerą i głęboką” i zgodziły się na podtrzymywanie komunikacji.

W krótkim komunikacie Biały Dom podał, że obaj prezydenci omówili „szereg kwestii ważnych dla stosunków dwustronnych oraz innych kwestii regionalnych i globalnych, a także zlecili swoim zespołom kontynuację dzisiejszej rozmowy, w szczególności w kwestii zmian klimatu i bezpieczeństwa zdrowotnego”. W sprawie Tajwanu prezydent Joe Biden podkreślił, że polityka Stanów Zjednoczonych nie uległa zmianie i że USA „zdecydowanie sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom zmierzającym do zmiany status quo lub podważenia pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

Rozmowa odbyła się na wniosek strony amerykańskiej.

Kresy.pl / reuters.com / apnews.com / fmprc.gov.cn / whitehouse.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz