UEFA wszczęła dochodzenie w sprawie skandowania przez kibiców tureckiego klubu Fenerbahce imienia i nazwiska prezydenta Rosji podczas meczu z ukraińskim zespołem Dynamo Kijów.

Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) poinformowała w czwartek, że prowadzi postępowanie dyscyplinarne przeciwko klubowi Fenerbahce ze Stambułu po tym, jak jego kibice skandowali imię i nazwisko prezydenta Rosji Władimira Putina podczas meczu kwalifikacyjnego Ligi Mistrzów z ukraińskim Dynamem Kijów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podawaliśmy, okrzyki te rozbrzmiały na stadionie wkrótce po tym, jak gracz Dynama Witalij Bujalski strzelił pierwszego gola w meczu.

„Inspektor ds. etyki i dyscypliny UEFA przeprowadzi dochodzenie dyscyplinarne w sprawie rzekomego niewłaściwego zachowania kibiców Fenerbahce” – oświadczyła w czwartek UEFA dodając, że „informacje w tej sprawie zostaną udostępnione w odpowiednim czasie”.

UEFA nie odpowiedziała na prośbę agencji Associated Press o komentarz na temat tego, czy skandowanie imienia rosyjskiego prezydenta może być traktowane jako zakazany język dyskryminujący, czy też może podlegać zasadzie wykluczającej „przesłanie prowokacyjne” o charakterze politycznym.

Fenerbahce oświadczyło, że nie akceptuje takich przyśpiewek i że obwinianie klubu jest niesprawiedliwe. Klub stwierdził również, że miejscowi fani zostali sprowokowani „przesadnymi gestami niektórych graczy drużyny przeciwnej”.

Jak podaje ESPN, skandowanie przez kibiców słów „Władimir Putin!” było odpowiedzią na zachowanie Bujalskiego po strzeleniu gola. Piłkarz Dynama faktycznie wykonywał gesty w stronę publiczności i został za to ukarany przez sędziego żółtą kartką.

Sam mecz ostatecznie zakończył się zwycięstwem Dynama Kijów 2:1, które przeszło do kolejnej rundy eliminacji. W pierwszym meczu, który z powodu toczącej się na Ukrainie wojny był rozgrywany w Łodzi, padł wynik 0:0.

CZYTAJ TAKŻE: Dynamo Kijów chce banderowskich koszulek. UEFA mówi „nie” [+FOTO]

Kresy.pl / apnews.com / espn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz