Australijski dziennik „The Sydney Morning Herald” pisze o amerykańskich naciskach na australijskie elity polityczne w kwestii stosunków z Chinami.

„Australijski rząd jest naciskany, by dołączył do USA w ramach >>demonstracji siły<< przeciw Chinom, po tym gdy administracja Trumpa krytykowała >>sekowanie<< przez Chiny Marynarki Wojennej USA” – napisała w piątek „The Sydney Morning Herald”. Gazeta pisze też o „narastających podziałach” w liberalnym rządzie Scotta Morrisona i jego partii w kwestii polityki wobec Chin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jako przykład tych podziałów gazeta przedstawia stanowisko byłej minister rozwoju międzynarodowego i senator z ramienia Liberalnej Partii Australii Concetty Fierravanti-Wells. „Gdy USA przeprowadzają ćwiczenia wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim lub gdziekolwiek, Australia nie tylko powinna wspierać [to] działanie ale przyłączyć się do Amerykanów by zamanifestować nasze prawo do wolnego żeglowania” – powiedziała Fierravanti-Wells.

Dowództwo amerykańskiej Marynarki Wojennej zaproponowało przeprowadzenie w listopadzie tygodniowych ćwiczeń Floty Pacyfiku u wybrzeży Chin. „The Sydney Morning Herald” zwraca uwagę, że rząd Australii unikał komentowania ostrego, antychińskiego wystąpienia wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a a także propozycji amerykańskich wojskowych. Rzecznik ministerstwa obrony Christopher Pyne uznał, że każde państwo, w tym Stany Zjednoczone, ma prawo przeprowadzać ćwiczenia morskie, ale są one sprawą amerykańskiego sztabu.

Szef Australian National University’s National Security College Rory Medcalf przewiduje, że oczekiwania poparcia antychińskiego kursu przez Australię będą rosły w Waszyngtonie. Jak podkreślił, konkurencja z Chinami jest dla USA kwestią na „dekadę lub więcej”.

Premier Australii Malcolm Turnbull w latach 2015-2018 goszcząc w Centre for Strategic and International Studies w Waszyngtonie powiedział – „Australia widzi dalszą, silną obecność USA w naszym regionie jako mającą żywotne znaczenia dla nas, naszych sąsiadów i świata”. Turnbull stwierdził, że „silna i zaangażowana Ameryka zapewni, że rządy prawa przeważą”.

smh.com.au/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz