Środkowoazjatyckie państwo czeka na poważne inwestycje ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które mają przynieść modernizację i rozbudowę jego instalacji energetycznych.

Abu Dhabi National Energy Company (TAQA) ogłosiła zamiar zainwestowania ponad 3 miliardów dolarów w nowe i istniejące elektrownie w Uzbekistanie, podał w środę portal Fergana powołując się na służbę prasową koncernu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

TAQA podpisała już umowy z rządem Uzbekistanu w celu zbadania strategicznych możliwości inwestycyjnych w sektorze energetycznym tego kraju.

Umowy obejmują propozycje budowy nowej elektrowni gazowo-parowej o mocy ok. 1,5 GW, która ma powstać obok elektrociepłowni Talimardżan, gdzie TAQA już pracuje nad instalacjami gazowo-parowymi.

Oczekuje się, że nowe partnerstwo obejmie projektowanie, finansowanie, budowę, zamówienia, uruchomienie, testowanie i eksploatację elektrowni właśnie przez koncern z ZEA, który pozostałby jej właścicielem.

Umowy uwzględniają również możliwości inwestycyjne w istniejące i nowe elektrownie gazowe o łącznej mocy ponad 3 GW, a także w infrastrukturę przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej w Uzbekistanie.

Podczas tej samej ceremonii spółka Masdar,  której udziałowcami są TAQA wspólnie z ADNOC i Mubadala, podpisała umowę z Ministerstwem Energii oraz Ministerstwem Inwestycji, Przemysłu i Handlu Uzbekistanu w sprawie rozwoju projektów elektrowni słonecznych i wiatrowych o łącznej mocy ponad 2 GW, a także instalację w kilku obiektach w całym urządzeń z 500 megawatogodzinnymi bateriami do magazynowania energii.

Władze Uzbekistanu podejmują już działania na rzecz zwiększenia roli energetyki słonecznej w systemie tego państwa, także poprzez promowanie mikroinstalacji powstających z prywatnej inicjatywy obywateli.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Arabowie będą mieli w Uzbekistanie poważnego konkurenta. Jak napisaliśmy w lutym na naszym portalu Chińska firma CEEC ENERGY CHINA planuje zainwestować 2 miliardy dolarów w budowę elektrowni fotowoltaicznych w trzech regionach UzbekistanuPierwsze moce tych elektrowni fotowoltaicznych mają zostać osiągnięte już pod koniec bieżącego roku. Cały projekt zostanie w pełni zrealizowany i pełna produkcja prądu zostanie osiągnieta w 2024 roku.

W grudniu 2022 roku poinformowano z kolei, że spółka Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arbaskich wygrała przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 MW w wilajecie bucharskim. W ramach tego samego przetargu francuska Voltalia otrzymała prawo do budowy elektrowni słonecznej w regionie chorezmijskim, a konsorcjum firm GD Power-Powerchina w namangańśkim.

Już w roku bieżącym poinformowano, że w rejonie żarkugrańskim obwodu surchandaryjskiego powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 MW. Ten warty 500 milionów dolarów projekt będzie realizowany przez niemiecko-uzbecką spółkę joint venture Graess Energy Uzde.

Uzbekistan jest państwem o klimacie ciepłym i suchym stąd energetyka słoneczna ma w nim dobre warunki rozwoju.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply