Samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował w niedzielę wieczorem na lotnisku w Abu Zabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. – informuje agencja AFP. W ten sposób zaczęła się pierwsza w historii wizyta papieża na Półwyspie Arabskim, kolebce islamu.

Jak podkreślają media, wizyta ma stać pod znakiem “dialogu z islamem”. W poniedziałek Franciszek ma wziąć udział w międzyreligijnej konferencji “Międzyludzkie braterstwo”, na którą zaprosił go następca tronu książę Muhammad ibn Zajed an-Nahajan. W konferencji weźmie udział 700 przywódców religijnych, polityków i działaczy społecznych, w tym wielki imam sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Ahmad Mohammad Al-Tajib. Papież ma wygłosić na tym spotkaniu przemówienie. Wcześniej Franciszek odwiedzi meczet szejka Zajeda i spotka się z Muzułmańską Radą Starszych.

Wtorek będzie ostatnim dniem papieskiej wizyty. Tego dnia Franciszek odprawi mszę świętą dla 135 tys. wiernych na stadionie w Abu Zabi. 45 tys. osób ma znajdować się na samym stadionie, pozostali zgromadzą się wokół niego. Ma być to największe wydarzenie religijne w historii ZEA. Władze ZEA ogłosiły z tego tytułu wolne dla uczestników mszy pracujących w sektorze prywatnym. W ZEA mieszka prawie milion katolików, są to głównie imigranci zarobkowi z Filipin i Indii.

Zwraca się uwagę, że wizyta Franciszka przypada w czasie, gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie angażują się w kampanię wojskową w Jemenie i są uwikłane w dyplomatyczny spór z Katarem. Przed udaniem się na Półwysep Arabski, papież wezwał strony walczące w Jemenie do poszanowania porozumienia o rozejmie. “Apeluję do wszystkich zainteresowanych stron i społeczności międzynarodowej o umożliwienie pilnego przestrzegania ustalonych porozumień w celu zapewnienia dystrybucji żywności” – mówił Franciszek. Papież przypominał, że ludność Jemenu jest wyczerpana długotrwałym konfliktem, a wiele dzieci głoduje. “Wołanie tych dzieci i ich rodziców unosi się do Boga”. – mówił papież.

CZYTAJ TAKŻE: Ks. prof. Oko ponownie ostro o islamie: “Mahomet nie jest drugim Jezusem, ale jest jakby anty-Jezusem”

Kresy.pl / AFP / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply