„Wzywamy Litwę i Polskę do zaprzestania konfrontacyjnej retoryki i powrotu do dialogu” – powiedział prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko, rozmawiając z pracownikami i budowniczymi białoruskiej elektrowni jądrowej – poinformowała w sobotę Biełta.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Biełta, podczas otwarcia elektrowni jądrowej w Ostrowcu, prezydent Aleksandr Łukasznko wzywał Litwę i Polskę do „zaprzestania konfrontacyjnej retoryki i powrotu do dialogu”.

„Chcę jeszcze raz zwrócić się do [litewskich przywódców] z tego miejsca – białoruskiej elektrowni atomowej: żyjmy spokojnie. Pracujmy razem. Byliśmy kiedyś częścią tego samego państwa, żyliśmy normalnie wtedy i później. Ale zdecydowaliście się wtrącać się w nasze sprawy. Cóż, jeśli zdadzą sobie sprawę, że popełnili błąd, to powinni przestać się wtrącać. Pracujmy razem: Wy zajmiecie się swoimi sprawami, my naszymi. Wytwarzajmy prąd, sprzedawajmy, wymieniajmy prąd” – powiedział białoruski lider . „Żyjmy spokojnie! Jesteśmy sąsiadami i nie możemy wybierać sąsiadów”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Aleksandr Łukaszenko zaznaczył, że Białoruś nie złożyła żadnych skarg, co do elektrowni jądrowej Ignalina na Litwie. Ponadto po jej zamknięciu kraj zaprosił litewskich specjalistów do pracy w Białorusi. Zdaniem Łukaszenki pod naciskiem zewnętrznym Litwa zaczęła zdecydowanie sprzeciwiać się budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu. „Unia Europejska zachęciła Litwę do jej krytykowania, do wszczynania wszelkiego rodzaju alarmów”. Dlaczego oni to robią? Ponieważ jesteśmy dzisiaj konkurentami, konkurentami krajów zachodnich. Oni nie potrzebują tej elektrowni, nie potrzebują pokojowej Białorusi” – przekonywał.

„Prawdopodobnie już zrozumieliście, czego chcą po dwóch miesiącach niepokojów w Mińsku. Widzimy, że „rządów” Białorusi utworzonych za granicą jest pięć razy więcej niż bloków energetycznych. Stamtąd „zarządzają” nami. Często ich ostrzegam, że będziemy reagować i nasza reakcja będzie ostra” – powiedział białoruski przywódca.

Zobacz także: Białoruś rozpoczęła rozruch elektrowni atomowej w Ostrowcu. Litwa protestuje

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Aleksandr Łukaszenko podkreślił, że Białoruś zbudowała elektrownię jądrową zgodnie z decyzją podjętą w interesie narodowym oraz podkreślił, że elektrownia jest bezpieczna, co potwierdzili także międzynarodowi eksperci.

„Ja też chcę zwrócić się do Polski. Nie odniesiecie sukcesu. Nie zobaczycie nas na kolanach. Odpowiemy. Powiedziałem już: nawet jeśli zostaniemy sami, otoczeni, będziemy walczyć. Myślę, że to zrozumieli” – dodał . „Pracujmy razem, jesteśmy gotowi do otwartej współpracy”.

W sobotę odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu. „Białoruś staje się potęgą nuklearną” – zadeklarował Alaksandr Łukaszenka.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz