Białoruś: Ceremonia oficjalnego otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu

W sobotę odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu. „Białoruś staje się potęgą nuklearną” – zadeklarował Alaksandr Łukaszenka.

To historyczny moment, nasz kraj staje się potęgą nuklearną – oświadczył w sobotę Łukaszenka. Polityk zaznaczył w wywiadzie dla białoruskiej telewizji, że „inwestycja w Ostrowcu to krok w przyszłość, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne kraju”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Prezydent Białorusi zaproponował w swoim wystąpieniu, by rosyjski koncern Rosatom, który wybudował rzeczoną elektrownię jądrową utworzył swą białoruską filię – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Dyrektor generalny koncernu Aleksiej Lichaczew wziął udział w otwarciu. W czasie rozmów z Łukaszenką szef Rosatomu zaproponował budowę eksperymentalnego reaktora na potrzeby Białoruskiej Akademii Nauk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Moc elektrowni w Ostrowcu wynosi 2400 MW.

Wartość rosyjsko-białoruskiej inwestycji w Ostrowcu to 10 mld dolarów USD.

Decyzję o budowie pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej tuż przy granicy Litwy, Mińsk podjął jeszcze w 2008 r. Ma składać się z dwóch bloków energetycznych, produkcji rosyjskiej. Okres eksploatacji elektrowni przewidziano na 60 lat. Paliwem ma być nisko wzbogacony uran, a systemy chłodzenia będą zaopatrywane przez rzekę Willę. Władze Litwy oprotestowały inwestycję uważając ją za zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia swoich obywateli. Jednak Białorusini konsekwentnie prowadzą inwestycję. Na początku października br. poinformowali, że pierwszy blok elektrowni w Ostrowcu rozpoczął pracę na minimalnym poziomie mocy kontrolowanej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Elektrownia rozpoczęła swoją prace trzy tygodnie temu. 11 października pierwszy blok białoruskiej elektrowni został uruchomiony na minimalnym poziomie mocy.

Zobacz także: Białoruś rozpoczęła rozruch elektrowni atomowej w Ostrowcu. Litwa protestuje

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz