Dilma Rousseff dokonuje powrotu do sfery politycznej. Została właśnie wybrana na szefową Nowego Banku Rozwoju grupy BRICS, który ma dynamizować współpracę pięciu państw wrogich bądź zdystansowanych wobec Zachodu.

Jak przytoczyła 24 marca telewizja TeleSUR „Rada Gubernatorów Nowego Banku Rozwoju [BRICS] jednogłośnie wybrała Jej Ekscelencję Dilmę Vanę Rousseff na prezesa banku ze skutkiem natychmiastowym”. Rousseff miała zostać wybrana jednogłośnie na stanowisko szefowej nowego mechanizmu finansowego formatu współpracy Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

Polityk, która była lewicową aktywistką jeszcze w czasach wojskowej dyktatury w Brazylii, przystępując do Partii Pracujących stała się bliską współpracowniczką Inacio Luli da Silvy – prezydenta kraju w latach 2003-2010. Od 2005 r. Rousseff była szefem gabinetu charyzmatycznego prezydenta.

W 2016 r.  prezydent Brazylii trafił do celi więziennej w ramach wielkiej afery nazwanej „aferą myjni samochodowej” w ramach, której wielu czołowych polityków największego państwa Ameryki Południowej zostało objętych postępowaniami karnymi pod zarzutami łapownictwa. Właśnie za korupcję Lula da Silva został skazany dwukrotnie na 12 lat więzienia, który jednakże apelował od wyroku do kolejnych instancji. Afera doprowadziła do usunięcia z urzędu jego dawnej współpracowniczki i następczyni Dilmy Rousseff.

Zwolennicy Luli da Silvy twierdzili, że jego uwięzienie miało na celu niedopuszczenie do startu popularnego lewicowca w wyborach prezydenckich w 2018 r. Doczekali oficjalnego potwierdzenie swoich tez. W 2021 r. Sąd Najwyższy Brazylii oczyścił go ze wszystkich zarzutów kasując wyrok.

Sama Rousseff po impeachmencie nie utraciła praw publicznych i w tym samym roku brała udział w wyborach do Senatu. Nie zdobyła jednak mandatu.

New Development Bank zostal założony w 2012 r. przez państwa BRICS. Jego kapitał założycielski wynosi 50 miliardów dol. i partycypuje w nim po równo pięć państw grupy.

telesurenglish.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz