W czasie poniedziałkowego notowania węgierska waluta – forint osiągnęła historyczne minimum wobec euro.

Jak podał portal Daily News Hungary postępuje deprecjacja forinta. Na otwarcie poniedziałkowego notowania giełdowego 1 euro kosztowało 401,5 forintów. Jednak potem kurs ten podniósł się nawet do 404,779 forintów, co wyznaczyło nowy rekord dla europejskiej waluty na Węgrzech.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W poniedziałek rosły także kursy pozostałych walut mających globalne znaczenie. Frank szwajcarski przekroczył 399 forintów.

Eksperci nie spodziewają się w najbliższym czasie znaczącego wzmocnienia forinta. „Euro tak naprawdę nie jest w stanie spaść poniżej poziomu 400 forintów, więc w piątek kurs ponownie był blisko szczytu. Kurs nadal jest bardzo daleko od 50-dniowej średniej i na razie kontynuuje ruch w górę w ustalonym kanale trendu wzrostowego, oczywiście poziom 400 wydaje się wysoki, ale euro i forint nie może od niego odejść w dłuższej perspektywie” – napisali w poniedziałek rano analitycy KBC Equitis

Uznali oni, że tylko podwyższenie referencyjnej stopy procentowej przez miejscowy bank centralny może wzmocnić węgierską walutę”.

„Dolar osłabił się nieznacznie wobec euro dzięki pozytywnym nastrojom i niższym oczekiwaniom na podwyżki stóp procentowych, podczas gdy jen również osłabił się w wyniku zwiększenia gotowości [inwestorów] na ryzyko. Forint nie był w stanie skorzystać z osłabienia dolara i dobrego nastroju i przesunął się powyżej kluczowego poziomu 400 wobec euro. W związku z tym krajowa waluta jest nadal postrzegana negatywnie, ponieważ złoty i czeska korona się umacniają” – skomentował perspektywy forinta Gergely Suppán, starszy analityk w Magyar Bankholding.

„Przy kursie wciąż powyżej kluczowego poziomu 400 forintów euro istnieje obawa, że ​​we wtorek bank centralny nie zdoła uspokoić rynków, co może zepchnąć kurs do historycznych rekordów. Jest to ważne także dlatego, ponieważ na tych poziomach nie ma technicznych oporów, ponieważ jesteśmy blisko rekordowych maksimów, a w skrajnym przypadku spadek może nawet przyspieszyć z powodu negatywnego przekazu ze strony uczestników rynku. W dodatku mamy najniższą stopę bazową w regionie, po tym jak czeski i polski banki centralne dokonały w ostatnich tygodniach znacznych podwyżek” – skomentowano z kolei w Equilor Befektetési Zrt.

Czytaj także: Największa podwyżka stopy procentowej w USA od ponad ćwierćwiecza

dailynewshungary.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz