Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) wyraziła rozczarowanie słowami premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że kwestia restytucji mienia żydowskiego jest zamknięta.

Premier Morawiecki odnosząc się do dyskusji wywołanej przez szefa dyplomacji USA, który domagał się od Polski spełnienia roszczeń środowisk żydowskich wobec bezspadkowego mienia Żydów – obywateli II RP, uznał kwestię tych roszczeń za “definitywnie załatwioną”. Ze stanowiskiem takim nie zgodziła się Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego – World Jewish Restitution Organization.

W swoim oświadczeniu WJRO, cytowanym przez portal dziennika “Rzeczpospolita”, stwierdza – “Kwestia restytucji nie została załatwiona”. Jak twierdzi organizacja żydowska polski premier “błędnie odwołuje się do pochodzącego z czasów komunizmu układu między Polską a USA odnoszącego się do tej kwestii”. WJRO pisze o polsko-amerykańskiej umowie z 1960, w której władze USA zobowiązały się do wzięcia na siebie wszystkich ewentualnych roszczeń swoich obywateli do własności w Polsce w zamian za określoną, przekazaną wówczas sumę pieniędzy. Tymczasem WJRO uważa, że “układ z 1960 roku odnosił się tylko do osób, które były obywatelami USA w momencie utraty własności w Polsce” i “w związku z tym układ nie obejmuje większości ocalałych z Holokaustu w Polsce”.

Organizacja amerykańskich Żydów, powołując się na słowa wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, stwierdza, że “Polska jest jedynym krajem w UE, który nie przyjął ustaw regulujących restytucję lub rekompensatę za mienie odebrane przez nazistów lub znacjonalizowane przez komunistów”. Oświadczenie WJRO kończy się apelem – “Wzywamy premiera Mateusza Morawieckiego i jego rząd, by wykorzystał możliwość do oddania sprawiedliwości tym, którzy stracili tak dużo”.

Krytykę Mike’a Pompeo oraz Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego poparła na Twitterze senator z Partii Demokratycznej Tammy Baldwin. “Dziękuję sekretarzowi Pompeo za podkreślenie tej sprawy i nakłanianie Polski do przyjęcia praw restytucyjnych tych, którzy utracili własność w erze Holokaustu. Mamy więcej pracy do wykonania i będę pracować by zapewnić sprawiedliwość ofiarom Holokaustu, ich rodzinom i potomkom” – napisała na Twitterze 19 lutego Baldwin.

 

rp.pl/twitter.com/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Nikt nie ma prawa do mienia bezspadkowego poza skarbem państwa, na terenie którego to mienie się znajduje.

    Dlatego władze Polski nie powinny się zgadzać na jakąkolwiek dyskusję w tej sprawie.

    Porozumienie z lat 60 ub. wieku nie dotyczy tego zagadnienia, lecz mienia obywateli USA, które PRL znacjonalizowała.

  2. zp
    zp :

    rozumiem, że jeśli przyjmę wiarę w Wielkiego Ducha Prerii. Założę organizacje restytucji mienia po indiańskiego, to zgodnie z obecnie istniejąca wykładnią w usa otrzymam odszkodowanie za traconą ziemię i zniszczone wigwamy.
    W zasadzie wystarczyłoby odzyskać mienie w dystrykcie new york.