W marcu br. stopa bezrobocia (z wyjątkiem sektora rolniczego) w USA wyniosła 4,4 proc. W zeszłym miesiącu było to 3,5 proc. – poinformował w piątek Departament Pracy. Ubyło tam tym samym ponad 700 tys. miejsc pracy. Jest to największy spadek od czasów kryzysu finansowego. Według najgorszych prognoz w całym 2020 roku stopa bezrobocia może wynieść aż 32,1 proc.

Stopa bezrobocia (poza sektorem rolniczym) wyniosła w marcu w USA 4,4 proc (w poprzednim miesiącu wynosiła 3,5 proc.) – wynika z podanych w piątek danych Departamentu Pracy. W ciągu ostatniego miesiąca ubyło tam ponad 700 tys. miejsc pracy. Zanotowano tym samym największy spadek zatrudnienia od czasów kryzysu finansowego – podaje portal „Business Insider” (BI). Badania rynku nie odzwierciedlają jednak realnego załamania, ponieważ były robione na początku miesiąca. Według niektórych szacunków aż 32,1 proc. może wynieść stopa bezrobocia w całym roku 2020.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

O ponad 700 tys. spadło zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA. Konsensus rynkowy zakładał jedynie 100 tys. spadku. Na niepełny charakter marcowych danych zwraca uwagę agencja Reuters, ponieważ badania były robione na początku miesiąca – przed falą zwolnień i zamykania firm. Mimo danych nieodzwierciedlających skali zwolnień, badania pokazują spadek większy niż przewidywały prognozy. Jest to pierwszy spadek liczby zatrudnionych od 2010 roku.

Kwietniowe dane będą z pewnością dużo gorsze, ponieważ doszło do paraliżu gospodarczego w większości stanów – ocenia Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. W jego opinii zwolnienia będą wówczas liczone w milionach, nie zaś setkach tysięcy.

Agencja Reuters informuje, że jako pierwsze zwolnione zostały osoby pracujące w turystyce i gastronomii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Światowa rewolucja koronawirusa

Spójrzmy na najnowsze dane dotyczące bezrobocia w USA. Jak informuje BI w ostatnim tygodniu 6,65 mln osób w tym kraju złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.  Tydzień temu pojawiło się ich (wniosków) 3 miliony, co uznawano za rekord wszech czasów. W ciągu połowy miesiąca w Stanach Zjednoczony o zasiłek wystąpiło łącznie 9,96 miliona ludzi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem analityków Goldman Sachs w połowie roku bezrobocie w USA wyniesie około 15 procent. Bank of America sugeruje z kolei wzrost do 15,6 proc. Najbardziej pesymistyczną prognozę przedstawił portal Statista. Zgodnie z jego szacunkami w całym roku 2020 stopa bezrobocia może wynieść aż 32,1 proc. Oznaczałoby to załamanie większe niż kryzys ekonomiczny z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

reuters / businessinsider.com.pl / www.statista.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz