W niedzielę w Chile odbył się plebiscyt w którym jego obywatele opowiedzieli się za napisaniem dla swojego państwa nowej konstytucji.

Obecnie w Chile obowiązuje konstytucja wypracowana za autorytarnych rządów gen. Augusto Pinocheta i przyjęta w 1988 r. Nowa konstytucja tworzyła ramy dla transformacji politycznej doprowadzając do demokratyzacji południowoamerykańskiego państwa począwszy od 1989 r. Mimo to konstytucja była obiektem krytyki większości partii w Chile, od prawicy po lewicę. W 2019 r. jej uchylenie było jednym z haseł masowego, lewicowego ruchu protestacyjnego, który prezydent Sebastian Pinera uciszył właśnie za cenę obietnicy plebiscytu.

W niedzielę w południowoamerykańskim państwie odbyło się referendum w czasie którego obywatele mogli odpowiedzieć na pytanie o to czy chcą przyjęcia nowej konstytucji oraz w jaki sposób konstytucja ta ma zostać przygotowana – przez pochodzącą z wyboru specjalną Konwencję czy przez Konwencję w połowie składającą się z obecnych parlamentarzystów, a w połowie z przedstawicieli wybranych specjalnie do tego ciała prawodawczego.

Zdecydowana większość biorących udział w plebiscycie Chilijczyków opowiedziała się za przyjęciem nowej konstytucji w miejsce tej z 1988 r. Jak podaje chilijska komisja wyborcza, po przeliczeniu 99,45 proc. oddanych głosów, 78,27 proc. z nich oddano za nową ustawą zasadniczą. Większość obywateli chciała też by przygotowaniem nowej konstytucji zajęła się całkowicie nowa Konwencja. Będzie się ona składać ze 155 członków.

„Obywatele i demokracja zatriumfowali” – powiedział chilijski prezydent Pinera, na wiadomość o wstępnych wynikach. „Ten plebiscyt to nie koniec, to początek drogi, którą wszyscy musimy iść razem, aby uzgodnić nową konstytucję Chile” – podkreśliła głowa państwa cytowana przez Deutsche Welle – „Do tej pory konstytucja nas dzieliła. Od dziś wszyscy musimy współpracować, aby nowa konstytucja stanowiła wspaniałe ramy jedności, stabilności i przyszłości”.

Główny celem krytyków konstytucji z 1988 r. było nieuwzględnienie w niej rdzennych ludów indiańskich oraz bariery jakie ustawa zasadnicza stawiała dla aktywnej polityki gospodarczej i socjalnej państwa.

Czytaj także: Chile zakazało używania worków plastikowych w sklepach

servelelecciones.cl/dw.de/kresy.pl

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    “11 września 1973 zakończyły się socjalistyczne rządy Salvadora Allende. Dokonany przewrót ustanowił dyktaturę gen. Pinocheta, która definitywnie zatrzymała raczkującą jeszcze rewolucję socjalistyczną i stworzyła w Chile jedną z najbardziej stabilnych i odnoszących sukcesy gospodarek w Ameryce Łacińskiej.”
    Pinochet stanął na czele wojskowych, którzy uznali, że należy wykonać polecenie parlamentu i uchronić Chile przed opanowaniem tego kraju przez Kubę oraz Sowiety. Wojna ma to do siebie, że giną ludzie. Śmierć 3000 ludzi w takiej wojnie to straty niewielkie, a należy pamiętać że wspomniana liczba zawiera także straty po stronie wojska. Dlatego obwinianie Pinocheta o spowodowanie śmierci 3000 ludzi jest bezczelnym kłamstwem. Śmierć tych ludzi obciąża Allende i jego komunistycznych mocodawców.”