Chilijczycy odrzucili konstytucję Pinocheta

W niedzielę w Chile odbył się plebiscyt w którym jego obywatele opowiedzieli się za napisaniem dla swojego państwa nowej konstytucji.

Obecnie w Chile obowiązuje konstytucja wypracowana za autorytarnych rządów gen. Augusto Pinocheta i przyjęta w 1988 r. Nowa konstytucja tworzyła ramy dla transformacji politycznej doprowadzając do demokratyzacji południowoamerykańskiego państwa począwszy od 1989 r. Mimo to konstytucja była obiektem krytyki większości partii w Chile, od prawicy po lewicę. W 2019 r. jej uchylenie było jednym z haseł masowego, lewicowego ruchu protestacyjnego, który prezydent Sebastian Pinera uciszył właśnie za cenę obietnicy plebiscytu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W niedzielę w południowoamerykańskim państwie odbyło się referendum w czasie którego obywatele mogli odpowiedzieć na pytanie o to czy chcą przyjęcia nowej konstytucji oraz w jaki sposób konstytucja ta ma zostać przygotowana – przez pochodzącą z wyboru specjalną Konwencję czy przez Konwencję w połowie składającą się z obecnych parlamentarzystów, a w połowie z przedstawicieli wybranych specjalnie do tego ciała prawodawczego.

Zdecydowana większość biorących udział w plebiscycie Chilijczyków opowiedziała się za przyjęciem nowej konstytucji w miejsce tej z 1988 r. Jak podaje chilijska komisja wyborcza, po przeliczeniu 99,45 proc. oddanych głosów, 78,27 proc. z nich oddano za nową ustawą zasadniczą. Większość obywateli chciała też by przygotowaniem nowej konstytucji zajęła się całkowicie nowa Konwencja. Będzie się ona składać ze 155 członków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Obywatele i demokracja zatriumfowali” – powiedział chilijski prezydent Pinera, na wiadomość o wstępnych wynikach. „Ten plebiscyt to nie koniec, to początek drogi, którą wszyscy musimy iść razem, aby uzgodnić nową konstytucję Chile” – podkreśliła głowa państwa cytowana przez Deutsche Welle – „Do tej pory konstytucja nas dzieliła. Od dziś wszyscy musimy współpracować, aby nowa konstytucja stanowiła wspaniałe ramy jedności, stabilności i przyszłości”.

Główny celem krytyków konstytucji z 1988 r. było nieuwzględnienie w niej rdzennych ludów indiańskich oraz bariery jakie ustawa zasadnicza stawiała dla aktywnej polityki gospodarczej i socjalnej państwa.

Czytaj także: Chile zakazało używania worków plastikowych w sklepach

servelelecciones.cl/dw.de/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    „11 września 1973 zakończyły się socjalistyczne rządy Salvadora Allende. Dokonany przewrót ustanowił dyktaturę gen. Pinocheta, która definitywnie zatrzymała raczkującą jeszcze rewolucję socjalistyczną i stworzyła w Chile jedną z najbardziej stabilnych i odnoszących sukcesy gospodarek w Ameryce Łacińskiej.”
    Pinochet stanął na czele wojskowych, którzy uznali, że należy wykonać polecenie parlamentu i uchronić Chile przed opanowaniem tego kraju przez Kubę oraz Sowiety. Wojna ma to do siebie, że giną ludzie. Śmierć 3000 ludzi w takiej wojnie to straty niewielkie, a należy pamiętać że wspomniana liczba zawiera także straty po stronie wojska. Dlatego obwinianie Pinocheta o spowodowanie śmierci 3000 ludzi jest bezczelnym kłamstwem. Śmierć tych ludzi obciąża Allende i jego komunistycznych mocodawców.”