Duma Państwowa jednogłośnie za poprawkami do rosyjskiej konstytucji

Żaden z deputowanych izby niższej rosyjskiego parlamentu – Dumy Państwowej nie sprzeciwił się projektowi zmian w konstytucji Federacji Rosyjskiej zaproponowanym według koncepcji Władimira Putina.

W czwartek w Dumie odbyło się głosowanie pierwszego czytania projektu poprawek konstytucyjnych. Jak podała agencja informacyjna Interfax za poprawkami w pierwszym głosowaniu opowiedziało się 432 deputowanych – czyli wszyscy głosujący, nikt nie zdecydował się na wyrażenie sprzeciwu ani nawet wstrzymanie się od głosu. Teraz projekt zmian konstytucji będzie procedowany dalej.

Rosyjskie władze działają szybko. Koncepcja zmian w konstytucji została zaproponowana przez prezydenta Władimira Putina w jego orędziu do połączonych izb parlamentu 15 stycznia. Tego samego dnia do dymisji podał się rząd Dmitrija Miedwiediewa, a dzień później misję tworzenia nowego rządu otrzymał Michaił Miszustin. Zmiany przygotowała szybko zwołana komisja i już 20 stycznia prezydent wniósł do parlamentu propozycję zmiany 22 ustępów konstytucji.

Według Interfaxu po zaaprobowaniu poprawek przez Dumę i izbę wyższą – Radę Federacji zostaną one poddane pod jakąś formę konsultacji społecznej, jednak ja pisze agencja “format głosowania jest jeszcze omawiany, ale już zostało zaznaczone, że nie będzie to ogólnonarodowe referendum”.

Czytaj także: Królowa brytyjska podpisała ustawę o Brexicie

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply