Spór Polski i UE (Kresowy Przegląd Tygodnia #48)

Europejska Sieć Rad Sądownictwa wykluczyła ze swojego grona KRS; KE chce umieścić w polskim KPO zobowiązanie do likwidacji Izby Dyscyplinarnej i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów; z ww. powodów TSUE nałożył na Polskę dzienne kary pieniężne w wysokości 1 mln euro dziennie; KE żąda od polskiego rządu przedstawienia w trybie pilnym dowodu na zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów; KE nie uruchomi mechanizmu warunkowości przed wyrokiem TSUE ws. skarg Polski i Węgier na ten mechanizm; premier Morawiecki zapowiedział likwidację Izby Dyscyplinarnej i zadeklarował, że jeśli KE „rozpocznie trzecią wojnę światową”, wstrzymując obiecane Polsce pieniądze, będzie „bronił naszych praw wszelką bronią, jaka jest w naszej dyspozycji”; posłowie Konfederacji tworzą Parlamentarny Zespół ds. oceny korzyści i strat z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Spór Polski i UE

W czwartek członkowie i obserwatorzy Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), którzy spotkali się Wilnie podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego, zdecydowali o wykluczeniu KRS ze swojego grona. W związku z czym polska KRS została pozbawiona prawa głosu i wyłączona z udziału w działaniach organizacji.

Chcemy umieścić w polskim Krajowym Planie Odbudowy wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) opublikował komunikat, informując o nałożeniu na Polskę okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie. Jak podano, powodem jest niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Środki miałyby trafiać do Komisji Europejskiej.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej, Tim McPhie powiedział, że KE żąda od polskiego rządu przedstawienia w trybie pilnym dowodu na zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Zagroził, że jeśli Polska nie spełni tego żądania, to Komisja zacznie regularnie wydawać Polsce wezwania do zapłaty kar.

Jak poinformowała Ursula von der Leyen, Komisja Europejska nie uruchomi mechanizmu warunkowości przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skarg Polski i Węgier na ten mechanizm.

Komisja Europejska stawia Polsce żądania, „przystawiając jej pistolet do głowy” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem „Financial Times”. Premier zapowiedział, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zlikwidowana do końca roku. Zadeklarował, że jeśli KE „rozpocznie trzecią wojnę światową”, wstrzymując obiecane Polsce pieniądze, będzie „bronił naszych praw wszelką bronią, jaka jest w naszej dyspozycji”. Premier zadeklarował, że rozmowy z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz szefową KE Ursulą von der Leyen, w których przedstawił centralny argument Warszawy, że UE przekracza swoje kompetencje prawne, są „bardzo satysfakcjonujące”. Premier stwierdził, że spór nie doprowadzi do opuszczenia przez Polskę UE. „Nie ma żadnej groźby polexitu” – oświadczył.

Posłowie Konfederacji tworzą Parlamentarny Zespół ds. oceny korzyści i strat z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. „Od kilku miesięcy obserwujemy wzmożoną debatę na temat obecności Polski w UE. Debatę, która ma kształt polityczny i jest oparta na emocjach, a nie na faktach i rzetelnych informacjach” – poinformowała w piątek sekretarz Ruchu Narodowego Anna Bryłka.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz