Rosja prawdopodobnie jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w tzw. Donieckiej Republice Ludowej – przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. Nie jest jasne, czy już zapadła decyzja o jego przeprowadzeniu.

Brytyjski resort obrony wskazał w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej, że „Rosja jest prawdopodobnie na zaawansowanym etapie planowania przeprowadzenia referendum, nie jest jednak jasne, czy ostateczna decyzja o przeprowadzeniu głosowania została już podjęta. Kreml prawdopodobnie uzna dotychczasowe fiasko wojska w zajęciu całości obwodu donieckiego za komplikację w realizacji swoich maksymalistycznych celów na Ukrainie”.

Zobacz także: Obwód zaporoski: były ukraiński parlamentarzysta szykuje referendum w sprawie przyłączenia do Rosji

„11 sierpnia 2022 roku rosyjskie media podały, że Dienis Puszylin, szef tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), powiedział, że termin referendum w sprawie przyłączenia DRL do Rosji zostanie ogłoszony po 'całkowitym wyzwoleniu’ DRL. Wcześniej, w czerwcu 2022 roku, dziennikarze śledczy opublikowali dowody na strategię planowania przez DRL takiego referendum i zapewnienia, że co najmniej 70 procent głosów będzie za przyłączeniem do Rosji” – wskazano w komunikacie.

Zobacz także: Przywódca separatystów chce „wyzwalać” Kijów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz