Prezydent Władimir Putin przekazał we wtorek urzędnikom obrony, aby pracowali nad dalszym rozwojem rosyjskiego arsenału dronów, zwłaszcza poprzez sztuczną inteligencję – poinformował portal The Moscow Times.

Jak poinformował portal The Moscow Times, prezydent Władimir Putin przekazał we wtorek urzędnikom obrony, aby pracowali nad dalszym rozwojem rosyjskiego arsenału dronów, zwłaszcza poprzez sztuczną inteligencję. Podczas spotkania z wysokimi urzędnikami ministerstwa obrony Putin powiedział, że wojsko ma już do dyspozycji ponad 2000 dronów.

„Trzeba wykonać więcej pracy nad tym… w szczególności poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych” – powiedział w uwagach przekazanych urzędnikom ministerstwa.

Putin powiedział, że drony udowodniły swoją skuteczność w ostatnich konfliktach i że Rosja opracowała mechanizmy obronne przeciwko ich użyciu, w tym przeciwko „atakom terrorystycznym z użyciem dronów”.

Zobacz też: Markier będzie w stanie zwalczać drony

„Nauczyliśmy się, jak odpierać te ataki i robimy to skutecznie” – powiedział Putin. „Pozwolę sobie podkreślić jeden fundamentalny aspekt. Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji ma najwyższy priorytet w tworzeniu tych i innych systemów uzbrojenia przyszłości” – zaznaczył Putin.

Podkreślił, że technologie sztucznej inteligencji „muszą doprowadzić do jakościowego przełomu w zwiększaniu zdolności bojowych broni”.

„Takie technologie powinny być bardziej aktywnie wykorzystywane w systemach dowodzenia personelem i uzbrojeniem, środkach komunikacji i transmisji danych, a także w rakietach wysokiej celności” – uważa Putin. Nie mniej ważne, jak powiedział, jest wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji w tworzeniu nowych wysoce autonomicznych robotów oraz w zdalnym sterowaniu dronami i pojazdami podwodnymi.

„Wszystkie te priorytety i zadania muszą znaleźć pełne odzwierciedlenie w nowym państwowym programie zbrojeniowym do 2033 roku” – powiedział. Putin podkreślił, że w resorcie obrony trwają już prace nad ujednoliconym systemem danych referencyjnych do kształtowania programu.

„Kluczowym zadaniem jest tutaj zapewnienie, że systemy uzbrojenia i sprzęt, które będą produkowane i dostarczane siłom zbrojnym w ramach tego programu, niezawodnie chronią Rosję przed potencjalnymi zagrożeniami” – podsumował.

Zobacz też: Rosjanie zaprezentowali dron startu pionowego na pokazach MAKS 2021

Kresy.pl/The Moscow Times/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply