Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping przybył w środę do Moskwy rozpoczynają trzydniową, oficjalną wizytę w Rosji.

Xi Jingpign uczestniczył już w ceremonii powitalnej w Moskwie wraz z Władimirem Putinem. To już 28 spotkanie tych przywódców w ciągu sześciu lat rządów Xi Jingpinga w Chinach. W centrum zainteresowania będą kwestie ekonomiczne. Obaj przywódcy odbyli już pierwsze rozmowy.

“Rosja zamierza z Chinami rozwijać praktykę rozliczeń w walutach narodowych. Właśnie zawarto porozumienie międzyrządowe nakierowane na rozszerzenie wykorzystania rubli i juanów w handlu dwustronnym oraz zapewnienie braku zakłóceń w bankowej obsłudze transakcji w warunkach niestabilności na światowych rynkach” – powiedział po spotkaniu Putin, którego słowa przytacza rosyjska agencja informacyjna TASS.

Rosyjski prezydent ogłosił Chiny “strategicznym partnerem” swojego kraju, jak przekazuje Deutsche Welle i podkreślił, że wymiana handlowa między dwoma krajami sięgnęła wartości 100 mld dol. Chwalił wysoką dynamikę w eksporcie rosyjskich surowców energetycznych do Chin – “Rosja prowadzi w dostawach ropy do Chin, w zeszłym roku wysłano 68 mln ton surowca. W grudniu zostanie wprowadzony do eksploatacji rurociąg dostarczający gaz do ChRL tak zwanym szlakiem wschodnim. Prowadzone są rozmowy o możliwy transporcie paliwa na kierunku zachodnim, a także z rosyjskiego Dalekiego Wschodu” – powiedział Putin.

Rosyjski prezydent zaznaczył, że jego państwo zwiększa także swoje możliwości w zakresie eksportu gazu skroplonego (LNG). Jak powiedział uruchomiono już trzecią część zakładów Jamał LNG. Na Chiny przypada już 15% wartości całego rosyjskiego eksportu.

Putin mówił także o kontraktach pozyskanych przez Rosatom na budowę w Chinach dwóch atomowych bloków energetycznych.  Chwalił chińskie inwestycje w Rosji, w tym budowaną w obwodzie tulskim przez chiński koncern Great Wall fabrykę motoryzacyjną. Ma ona produkować 80 tys. samochodów rocznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z Moskwy Xi Jinping uda się do Sankt Petersburga gdzie weźmie udział w XXIII Forum Ekonomicznym.

Czytaj także: “Rzeczpospolita”: Polska wesprze USA wobec Rosji, Iranu i Chin w zamian za większą obecność wojskową

tass.ru/dw.com/kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Tutejszym
    Tutejszym :

    Normalna wymiana barterowa, czyli towar za towar.
    Znając ruskich i mądry pragmatyzm chińskich, stawiam na pewny konflikt.
    Pewna na 100% rejterada Rosjan z podkulonym ogonem z pola tej walki.
    Aby tylko chcieli wdrożyć ten pomysł, będzie się ciekawie działo…
    My to już z ruskimi przerabialiśmy w ramach RWPG.
    Teraz będzie czas chińskiego odwetu za nasze krzywdy i ruskie oszustwa.
    Ruskie mają czym płacić, Syberia jest wielka.
    Dadzą się wpuścić w ten kanał czy raczej nie?

    • Kasper1
      Kasper1 :

      Po pierwsze proponuję nauczyć się czytać ze zrozumieniem bo mowa jest nie o “normalnej wymianie barterowej” czyli towar za towar tylko o odejściu od dolara na rzecz rubla i juana w kontaktach handlowych pomiędzy Rosją A ChRL. Po drugie to o jaką “pewną rejteradę Rosjan z podkulonym ogonem” chodzi i z pola jakiej walki? Pola ogromnej wymiany handlowej? Co za kretyńskie porównanie kontaktów pomiędzy gospodarczymi potęgami XXI wieku z naszymi kontaktami gospodarczymi z ZSRR w ramach RWPG? Co temat powyższego tekstu ma z tym wspólnego? Poza tym zauważam, że jak widać w ten “kanał” dają się wpuścić nie tylko bohaterowie artykułu czyli ChRL i Rosja ale i niezwykle ochoczo dają się weń wpuścić wszystkie najbardziej uprzemysłowione kraje Zachodniej Europy pogłębiając kontakty handlowe z Moskwą poprzez NS oraz NS 2.

      • Tutejszym
        Tutejszym :

        Po odejściu od dolara na rzecz rubla i juana w handlu między FR a ChRL,
        pojawi się konieczność wprowadzenia rubla/juana transferowego?
        Nasze doświadczenia z przeszłości wykazały, że dla stron kiepsko to się skończy.
        Uprzemysłowione kraje EU traktują FR jako dostawcę surowców płatnych w $.
        Skończy się to moim zdaniem izolacją technologiczną FR, i przewagą CHRL.
        Chińczycy są za bardzo finezyjni i pragmatyczni aby dać się ograć Rosjanom.
        Proponuję włączyć myślenie i wyciąganie wniosków z doświadczeń zaszłości.
        Putin ogłosił Chiny „strategicznym partnerem” FR, ale czy ta deklaracja jest zwrotna i przechodnia, jaka jest/będzie jednostka rozliczeniowa pomiędzy nimi?

        • Kasper1
          Kasper1 :

          Po pierwsze proponuję nie traktować naszych doświadczeń w handlu z ZSRR w ramach RWPG jako podstawy do dywagacji na temat wymiany gospodarczej pomiędzy dwoma potęgami gospodarczymi XXI wieku szczególnie jeżeli są to doświadczenia urojone. Po drugie uprzemysłowione kraje EU traktują FR jako dostawcę NIEZBĘDNYCH dla ich rozwoju surowców płatnych wszystko jedno w czym bo i euro i rubel są wymienialne. Po trzecie to nie wiadomo co wspólnego z rosnącą wymianą handlową pomiędzy Rosją a ChRL ma jakaś, także urojona, “izolacja technologiczna” FR i jaki wpływ na nią mogłyby mieć Chiny. Po czwarte w końcu to obie strony na współpracy gospodarczej ORAZ politycznej mają za dużo do ugrania aby kombinować o ograniu drugiej strony a ciężko za takowe uważać negocjacje dotyczące warunków i cen. Po prostu Rosja jest oraz staje się coraz bardziej potrzebna Chinolom i odwrotnie.

          • Tutejszym
            Tutejszym :

            Rosja potęgą gospodarczą XXI wieku, co za odkrywcze stwierdzenie…
            Chiny Rosji (z konieczności) są coraz bardziej potrzebne.
            Rosji pozostała z konieczności rola “młodszego brata” wobec Chin. Odcięcie się Rosji od centr technologicznych świata zachodniego,
            już skutkuje zapóźnieniem technologicznym Rosji wobec Zachodu.
            Zakłada Pan rolę równorzędnych aliantów Chin i Rosji.
            Rosja nigdy aliantem nie była i sojuszników nie miała.
            Zakładam ciągłość historyczną w dziejach i celach Rosji oraz Chin.
            Przeszłość to nie są urojenia tylko założenia do prognozowania.
            Lenin: “Jedynym sprawdzianem każdej teorii jest praktyka”.
            Pożyjemy, zobaczymy, jestem spokojny o rację mądrego Lenina…

          • Kasper1
            Kasper1 :

            Nie ma ciągłości historycznej w dziejach i celach Rosji ponieważ przez 74 lata XX wieku nie było jej jako podmiotu prawa międzynarodowego. Zupełnie nie rozumiem skąd bierze się Pana kategoryczne stwierdzenie mówiące o tym, że “Rosja nigdy aliantem nie była i sojuszników nie miała”. Od końca XIX wieku, Rosja była aliantem Francji oraz (potem) Wlk. Brytanii i to byli jej sojusznicy (o mniejszych krajach jak Serbia czy Grecja i de facto Bułgaria nie wspominam). Potem, ze względu na zakończenie bytu państwowego Rosji, wszystkie dotychczasowe alianse diabli wzięli na rzecz mrzonek o “światowej rewolucji”. Pisząc o “odcięciu się Rosji od centr technologicznych świata zachodniego które już skutkuje zapóźnieniem technologicznym Rosji wobec Zachodu” nie ma Pan zapewne na myśli wzrastających inwestycji niemieckich czyli budowanych właśnie w Rosji, największych w strefie auro-azjatyckiej fabryk BMW, Mercedes-Benz oraz Siemensa czyli zupełnie nie wiem co ma Pan na myśli. Urojeniami natomiast jest formułowanie porównań sowiecko-KDLowskiego RWPG do kontaktów handlowych Rosji z ChRL. Nie widzę niczego odkrywczego w określeniu Rosji jako potęgi gospodarczej XXI wieku bo tak właśnie można nazwać czwartą ekonomię Azji, dziesiątą lub dziewiątą (zależy jak liczyć) Świata, kraj najbogatszy na świecie w surowce naturalne i niewyobrażalnie wielki . Jeżeli chodzi o to kto komu jest bardziej potrzebny to Chiny a konkretnie chińskie pieniądze Rosji i Rosja a konkretnie rosyjskie bogactwa naturalne Chinom bo TYLKO ONE mogą napędzać chińską gospodarkę a w związku z tym, że to nadal Rosja a nie Chiny jest światowym supermocarstwem militarnym to doprawdy trudno rolę Rosji określić jako tę “młodszego brata”. Proponuję nie posługiwać się myśleniem życzeniowym.

  2. tagore
    tagore :

    @Kasper1 Wypada czytać z zrozumieniem ,informacja jest w tekście:
    “Rosyjski prezydent ogłosił Chiny „strategicznym partnerem” swojego kraju, jak przekazuje Deutsche Welle i podkreślił, że wymiana handlowa między dwoma krajami sięgnęła wartości 100 mld dol. “