Platforma robotyczna Markier, będzie w stanie zwalczać bezzałogowe statki powietrzne za pomocą impulsów elektronicznych – poinformował serwis prasowy firmy Android Technics w rozmowie z Tass.
Jak przekazała agencja prasowa Tass powołując się na serwis prasowy Android Technics, platforma robotyczna Markier, będzie w stanie zwalczać bezzałogowe statki powietrzne za pomocą impulsów elektronicznych
Robot Markier będzie mógł zidentyfikować różnego rodzaju intruzów: osoby nieupoważnione, pojazdy silnikowe i drony. Zastosowane zostaną różne środki zaradcze, w zależności od typu intruza.
„W przypadku walki z dronami rozważane są opcje radiowego i elektronicznego zagłuszania systemu sterowania dronami, przechwytywania sieci i dronów-samobójców w celu zneutralizowania UAV” – poinformowała służba prasowa.
Jak informowaliśmy, Rosja wykorzysta platformę robotyczną Markier do opracowania zaawansowanych robotów do ochrony ważnych obiektów państwowych, poinformował szef projektu w Narodowym Centrum Rozwoju Technologii, Arkady Pietrosow.
Rosja rozpoczęła 8 października eksperyment w kosmodromie Wostocznyj na Dalekim Wschodzie, aby zintegrować robota Markier z systemem bezpieczeństwa kosmodromu. Eksperyment obejmował kołową platformę robota Markier wyposażoną w wielofunkcyjny moduł optoelektroniczny. Zrobotyzowany pojazd kontrolował stan linii energetycznych portu kosmicznego i narzędzi oraz monitorował integralność obwodu kompleksu.
„Маркер” заступил на боевое дежурство.
Космодром #Восточный. pic.twitter.com/IkxgP8rmaO— РОГОЗИН (@Rogozin) October 14, 2021
Zobacz też: Rosjanie w 2021 roku zakończą testy nad robotem bojowym [+Video
„Wyniki uzyskane podczas eksperymentu stanowią podstawę do stworzenia zaawansowanych pojazdów zrobotyzowanych, zdolnych do zapewnienia bezpieczeństwa ważnych obiektów państwowych” – powiedział Pietrosow.
Robot Markier został opracowany przez Fundację Badań Zaawansowanych i organizację pozarządową „Android Technology” jako kompleks do szybkiego rozmieszczania z szerokimi możliwościami inspekcji wizualnej i kontroli nad chronionym obszarem. Podczas działania Markiera na kosmodromie zostanie przetestowana technologia do autonomicznego patrolowania dedykowanych tras i identyfikacji naruszeń. Przetestowana zostanie też możliwość systemu do identyfikacji i przechwytywania, a także do przeciwdziałania aktom terrorystycznym i zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.
Wprowadzenie takich technologii zwiększy skuteczność ochrony naziemnej infrastruktury kosmicznej oraz zwiększy świadomość struktur bezpieczeństwa i jakość ich decyzji.
Eksperymentalna zrobotyzowana platforma Markier powstała w ramach projektu Advanced Research Foundation, uruchomionego w 2018 roku. Celem projektu jest stworzenie i przeprowadzenie pełnego rozwoju technologii i podstawowych elementów robotyki naziemnej.
Kresy.pl/Tass
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!