Milrem Robotics i Kongsberg Defence & Aerospace, opublikowały 13 czerwca nagranie z pierwszego strzelania z wieży Protector Remote Turret z pojazdu bojowego Type-X.

Milrem Robotics i Kongsberg Defence & Aerospace, opublikowały 13 czerwca nagranie z pierwszego strzelania z wieży Protector Remote Turret z pojazdu bojowego Type-X. Pierwszy ostrzał w drugim tygodniu czerwca przeprowadzono przy użyciu Protector RT40 firmy Kongsberg, w skład którego wchodzi działko Bushmaster 30 mm i system obsługi amunicji.

Strzelanie było krokiem w kierunku wspólnego projektu firm polegającego na opracowaniu zrobotyzowanego pojazdu bojowego (NRW), który spełnia wymagania krajów skandynawskich i zachodnioeuropejskich, ale także USA. Celem NRW jest wspieranie czołgów podstawowych  i bojowych wozów piechoty, takich jak Leopard 2 lub CV90. Będzie on wyposażony w najnowsze i najlepsze zdalne wieżyczki firmy Kongsberg Protector Remote Turrets (RT), które zostaną wybrane specjalnie pod kątem konkretnych potrzeb różnych użytkowników końcowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Type-X został zaprojektowany tak, aby można go było modernizować w celu zaspokojenia potrzeb i wymagań różnych sił zbrojnych. To jedna z jego najbardziej unikalnych cech – podkreślał wcześniej Sverker Svärdby, główny inżynier Milrem Robotics.

Robot bojowy może być wyposażony w działo do 50 mm, dzięki czemu zapewni równą lub przewyższającą siłę ognia jednostce wyposażonej w bojowe wozy piechoty. Wóz firmy Milrem Robotics jest wyposażony w inteligentne funkcje, takie jak podążanie za celem, nawigacja po punktach drogi i wykrywanie przeszkód. Sztuczna inteligencja jest również częścią algorytmów.

Do stworzenia Type-X Milrem Robotics wykorzystał wiedzę zdobytą podczas opracowywania bezzałogowego pojazdu naziemnego THeMIS, przeznaczonego do wspierania żołnierzy. Maksymalna prędkość pojazdu to 80 km/h na drogach utwardzonych i 50 km/h w terenie.

Przypomnijmy, że w styczniu 2021 roku pojazd przeszedł pierwsze testy mobilności.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz