Milrem Robotics i Kongsberg Defence & Aerospace, opublikowały 13 czerwca nagranie z pierwszego strzelania z wieży Protector Remote Turret z pojazdu bojowego Type-X.

Milrem Robotics i Kongsberg Defence & Aerospace, opublikowały 13 czerwca nagranie z pierwszego strzelania z wieży Protector Remote Turret z pojazdu bojowego Type-X. Pierwszy ostrzał w drugim tygodniu czerwca przeprowadzono przy użyciu Protector RT40 firmy Kongsberg, w skład którego wchodzi działko Bushmaster 30 mm i system obsługi amunicji.

Strzelanie było krokiem w kierunku wspólnego projektu firm polegającego na opracowaniu zrobotyzowanego pojazdu bojowego (NRW), który spełnia wymagania krajów skandynawskich i zachodnioeuropejskich, ale także USA. Celem NRW jest wspieranie czołgów podstawowych  i bojowych wozów piechoty, takich jak Leopard 2 lub CV90. Będzie on wyposażony w najnowsze i najlepsze zdalne wieżyczki firmy Kongsberg Protector Remote Turrets (RT), które zostaną wybrane specjalnie pod kątem konkretnych potrzeb różnych użytkowników końcowych.

Type-X został zaprojektowany tak, aby można go było modernizować w celu zaspokojenia potrzeb i wymagań różnych sił zbrojnych. To jedna z jego najbardziej unikalnych cech – podkreślał wcześniej Sverker Svärdby, główny inżynier Milrem Robotics.

Robot bojowy może być wyposażony w działo do 50 mm, dzięki czemu zapewni równą lub przewyższającą siłę ognia jednostce wyposażonej w bojowe wozy piechoty. Wóz firmy Milrem Robotics jest wyposażony w inteligentne funkcje, takie jak podążanie za celem, nawigacja po punktach drogi i wykrywanie przeszkód. Sztuczna inteligencja jest również częścią algorytmów.

Do stworzenia Type-X Milrem Robotics wykorzystał wiedzę zdobytą podczas opracowywania bezzałogowego pojazdu naziemnego THeMIS, przeznaczonego do wspierania żołnierzy. Maksymalna prędkość pojazdu to 80 km/h na drogach utwardzonych i 50 km/h w terenie.

Przypomnijmy, że w styczniu 2021 roku pojazd przeszedł pierwsze testy mobilności.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz