Estoński Milrem Robotics poinformował o zaprezentowaniu w USA najnowszego bojowego bezzałogowego wozu Type-X RCV (Robotic Combat Vehicle). Pojazd został zaprezentowany w kontekście programu RCV-M (program pozyskania robotów bojowych w wersji średniej). Prezentacja online miała miejsce w dniach 21-22 czerwca bieżącego roku.

Type-X został zaprojektowany tak, aby można go było modernizować w celu zaspokojenia potrzeb i wymagań różnych sił zbrojnych. To jedna z jego najbardziej unikalnych cech – podkreślił  Sverker Svärdby, główny inżynier Milrem Robotics. „Dzięki temu Type-X doskonale wpasuje się w program RCV-M” – dodał.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Type-X RCV jest przeznaczony do wspierania jednostek zmechanizowanych, czołgów głównych i bojowych pojazdów piechoty. Będzie w stanie przyjmować najniebezpieczniejsze zadania i pozycje, zmniejszając ryzyko śmiertelności wśród żołnierzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Robot bojowy może być wyposażony w działo do 50 mm, dzięki czemu zapewni równą lub przewyższającą siłę ognia jednostce wyposażonej w bojowe wozy piechoty.

Wóz RCV firmy Milrem Robotics jest wyposażony w inteligentne funkcje, takie jak podążanie za celem, nawigacja po punktach drogi i wykrywanie przeszkód. Sztuczna inteligencja jest również częścią algorytmów.

Do stworzenia Type-X Milrem Robotics wykorzystał wiedzę zdobytą podczas opracowywania bezzałogowego pojazdu naziemnego THeMIS, przeznaczonego do wspierania żołnierzy.

Maksymalna prędkość pojazdu to 80 km/h na drogach utwardzonych i 50 km/h w terenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Milrem Robotics jest wiodącym europejskim producentem robotyki i systemów autonomicznych oraz liderem iMUGS – projektu o wartości 32,6 mln euro finansowanego z Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego Komisji Europejskiej w celu opracowania europejskiego znormalizowanego bezzałogowego systemu naziemnego.

Zobacz także: Zautomatyzowany pojazd pancerny od Milrem Robotics i John Cockerill Defense

Służba prasowa Milrem Robotics informowała w lutym bieżącego roku o prezentacji pojazdu na targach IDEX 2021 w Abu Zabi.

Przypomnijmy, że w styczniu br. pojazd przeszedł pierwsze testy mobilności.

milremrobotics.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz