Izraelskie UVision Air i estońskie Milrem Robotics zaprezentowały opracowane wspólnie projekty bezzałogowców lądowych wyposażonych w wyrzutnie amunicji krążącej Hero.

Jak informuje serwis edrmagazine.eu, izraelska spółka UVision Air, przedstawiana jako globalny lider w zakresie systemów amunicji krążącej i estońskie przedsiębiorstwo Milrem Robotics, zajmujące się produkcją m.in. bezzałogowych pojazdów lądowych, zaprezentowały opracowane wspólnie rozwiązanie. Chodzi o projekty nowych, gąsienicowych, zdalnie sterowanych bezzałogowców lądowych (UGV) wyposażonych w wielozasobnikowe wyrzutnie amunicji krążącej Hero.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według podanych informacji, nowy koncept operacyjny zaprojektowano z myślą o siłach frontowych, celem zapewnienia im niezależnej możliwości lokalizowania, śledzenia i precyzyjnego eliminowania celów opancerzonych na długich dystansach w trudnych warunkach pola walki. Dotyczy to m.in. warunków zakłócania systemów GPS i łączności. Nowe systemy pozwalały by oddziałom sił lekkich na samodzielne działanie, bez potrzeby wsparcia ze strony kwatery głównej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podstawą systemu jest nowoczesny, estoński zrobotyzowany pojazd bojowy (RCV), określany jako Type-X, na którym zainstalowano wielozasobnikową wyrzutnię umożliwiającą wystrzeliwanie amunicji krążącej produkowanej przez izraelskie Uvision. Zestaw ten może przenosić dwa typy amunicji krążącej: Hero-120 z głowicą przeciwpancerną i zdolne do pozostawania w powietrzu przez godzinę oraz Hero-400EC, zdolne niszczyć cele ufortyfikowane, mogące pozostawać w powietrzu przez 2 godziny.

Ponadto, pojazd Type-X ma zostać wyposażony w antenę o zasięgu 40 km, na maszcie wysuwanym teleskopowo.

Przeczytaj: Zautomatyzowany pojazd pancerny od Milrem Robotics i John Cockerill Defense

Drugim pojazdem zintegrowanym z wyrzutnią amunicji krążącej jest THeMIS, główny lądowy bezzałogowiec od MilRem, przeznaczony m.in. dla sił specjalnych. Może przenosić do sześciu izraelskich systemów amunicji krążącej.

Pojazdy TheMIS były wykorzystywane m.in. w Mali, podczas międzynarodowej operacji wojskowej. Dostarczono je też do kilku krajów członkowskich NATO, m.in. do Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy USA.

Szef UVision, generał w stanie spoczynku Avi Mizrachi powiedział, że współpraca z Milrem Robotics ma zapewnić nowe koncepty operacyjne oparte na zaawansowanych rozwiązaniach obu firm.

Systemy amunicji krążącej Hero uważane są za wszechstronne, precyzyjne systemy z unikalną strukturę aerodynamiczną, które można wyposażać w szereg silnych głowic bojowych różnego przeznaczenia. Potrafią dokonywać precyzyjnych uderzeń m.in. na cele opancerzone, fortyfikacje czy siłę żywą, zarówno w terenach zurbanizowanych i w odosobnionych lokacjach.

Hero-120 potrafi pozostawać w powietrzu ponad godzinę i ma zasięg krążenia wynoszący 40 km. Hero-400EC może latać do dwóch godzin i posiada zasięg do 150 km. Oba potrafią dokonywać uderzeń pod różnymi kątami, mają niskie cechy akustyczne i wizualne oraz ślad termiczny. Systemy te łączą w sobie zdolności zwiadu w czasie rzeczywistym z wysoko-precyzyjną zdolnością uderzeniową. Ponadto, zaawansowane i wszechstronne systemy mają być zarazem niskokosztowe i bardzo opłacalne, m.in. dzięki opcjom ich odzyskiwania, z wykorzystaniem spadochronu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedawno systemu Hero-120 zostały zakupione przez siły zbrojne kilku krajów członkowskich NATO, a Hero-400EC był demonstrowany operacyjnie i znajduje się na etapie oceny przez wojska paru krajów.

Jak pisaliśmy, podwozie pojazdu Type X to projekt mobilnego, modułowego pojazdu wielozadaniowego, który stanowi platformę dla bezzałogowych pojazdów opancerzonych. Jest to pierwszy pojazd bojowy, który został celowo zaprojektowany jako bezzałogowy, mający stanowić integralną część zmechanizowanych jednostek. Type-X został zaprojektowany do szybkiego rozmieszczenia na placu boju za pomocą spadochronu lub ciężkiego helikoptera. Połączenie ulepszonej sztucznej inteligencji i zdalnego operatora systemu sprawia, że ​​Type-X to opancerzony pojazd gąsienicowy, który może uzupełniać formacje wojsk lub działać niezależnie, w formacjach bezzałogowych.

Przeczytaj: Holandia i Estonia wspólnie zamówiły pojazdy UGV od Milrem Robotics

Zobacz też: Europejskie roboty bojowe zostaną stworzone przez Milrem Robotics z Estonii

Czytaj również: Spółka Milrem Robotics przedstawiła projekt nowego bezzałogowego pojazdu bojowego

edrmagazine.eu / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz