Izraelskie UVision Air i estońskie Milrem Robotics zaprezentowały opracowane wspólnie projekty bezzałogowców lądowych wyposażonych w wyrzutnie amunicji krążącej Hero.

Jak informuje serwis edrmagazine.eu, izraelska spółka UVision Air, przedstawiana jako globalny lider w zakresie systemów amunicji krążącej i estońskie przedsiębiorstwo Milrem Robotics, zajmujące się produkcją m.in. bezzałogowych pojazdów lądowych, zaprezentowały opracowane wspólnie rozwiązanie. Chodzi o projekty nowych, gąsienicowych, zdalnie sterowanych bezzałogowców lądowych (UGV) wyposażonych w wielozasobnikowe wyrzutnie amunicji krążącej Hero.

Według podanych informacji, nowy koncept operacyjny zaprojektowano z myślą o siłach frontowych, celem zapewnienia im niezależnej możliwości lokalizowania, śledzenia i precyzyjnego eliminowania celów opancerzonych na długich dystansach w trudnych warunkach pola walki. Dotyczy to m.in. warunków zakłócania systemów GPS i łączności. Nowe systemy pozwalały by oddziałom sił lekkich na samodzielne działanie, bez potrzeby wsparcia ze strony kwatery głównej.

Podstawą systemu jest nowoczesny, estoński zrobotyzowany pojazd bojowy (RCV), określany jako Type-X, na którym zainstalowano wielozasobnikową wyrzutnię umożliwiającą wystrzeliwanie amunicji krążącej produkowanej przez izraelskie Uvision. Zestaw ten może przenosić dwa typy amunicji krążącej: Hero-120 z głowicą przeciwpancerną i zdolne do pozostawania w powietrzu przez godzinę oraz Hero-400EC, zdolne niszczyć cele ufortyfikowane, mogące pozostawać w powietrzu przez 2 godziny.

Ponadto, pojazd Type-X ma zostać wyposażony w antenę o zasięgu 40 km, na maszcie wysuwanym teleskopowo.

Przeczytaj: Zautomatyzowany pojazd pancerny od Milrem Robotics i John Cockerill Defense

Drugim pojazdem zintegrowanym z wyrzutnią amunicji krążącej jest THeMIS, główny lądowy bezzałogowiec od MilRem, przeznaczony m.in. dla sił specjalnych. Może przenosić do sześciu izraelskich systemów amunicji krążącej.

Pojazdy TheMIS były wykorzystywane m.in. w Mali, podczas międzynarodowej operacji wojskowej. Dostarczono je też do kilku krajów członkowskich NATO, m.in. do Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy USA.

Szef UVision, generał w stanie spoczynku Avi Mizrachi powiedział, że współpraca z Milrem Robotics ma zapewnić nowe koncepty operacyjne oparte na zaawansowanych rozwiązaniach obu firm.

Systemy amunicji krążącej Hero uważane są za wszechstronne, precyzyjne systemy z unikalną strukturę aerodynamiczną, które można wyposażać w szereg silnych głowic bojowych różnego przeznaczenia. Potrafią dokonywać precyzyjnych uderzeń m.in. na cele opancerzone, fortyfikacje czy siłę żywą, zarówno w terenach zurbanizowanych i w odosobnionych lokacjach.

Hero-120 potrafi pozostawać w powietrzu ponad godzinę i ma zasięg krążenia wynoszący 40 km. Hero-400EC może latać do dwóch godzin i posiada zasięg do 150 km. Oba potrafią dokonywać uderzeń pod różnymi kątami, mają niskie cechy akustyczne i wizualne oraz ślad termiczny. Systemy te łączą w sobie zdolności zwiadu w czasie rzeczywistym z wysoko-precyzyjną zdolnością uderzeniową. Ponadto, zaawansowane i wszechstronne systemy mają być zarazem niskokosztowe i bardzo opłacalne, m.in. dzięki opcjom ich odzyskiwania, z wykorzystaniem spadochronu.

Niedawno systemu Hero-120 zostały zakupione przez siły zbrojne kilku krajów członkowskich NATO, a Hero-400EC był demonstrowany operacyjnie i znajduje się na etapie oceny przez wojska paru krajów.

Jak pisaliśmy, podwozie pojazdu Type X to projekt mobilnego, modułowego pojazdu wielozadaniowego, który stanowi platformę dla bezzałogowych pojazdów opancerzonych. Jest to pierwszy pojazd bojowy, który został celowo zaprojektowany jako bezzałogowy, mający stanowić integralną część zmechanizowanych jednostek. Type-X został zaprojektowany do szybkiego rozmieszczenia na placu boju za pomocą spadochronu lub ciężkiego helikoptera. Połączenie ulepszonej sztucznej inteligencji i zdalnego operatora systemu sprawia, że ​​Type-X to opancerzony pojazd gąsienicowy, który może uzupełniać formacje wojsk lub działać niezależnie, w formacjach bezzałogowych.

Przeczytaj: Holandia i Estonia wspólnie zamówiły pojazdy UGV od Milrem Robotics

Zobacz też: Europejskie roboty bojowe zostaną stworzone przez Milrem Robotics z Estonii

Czytaj również: Spółka Milrem Robotics przedstawiła projekt nowego bezzałogowego pojazdu bojowego

edrmagazine.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply